Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

HOT SPOT U PSŮ

 

Akutní mokvavá dermatitida, pyotraumatická dermatitida, letní zapaření kůže, hot spot, tyto názvy zahrnují jediné = lokalizované ložisko kůže s akutním zánětem a zároveň i zánětlivým výpotkem, které já dále traumatizováno škrábáním, vykusováním, olizováním či otíráním.

 

Na vzniku tohoto onemocnění se zaručeně nepodílí jen jeden faktor, naopak zde predispozičně působí více faktorů. Některými z nich jsou akutní reakce kůže v důsledku alergie zejména u atopických psů, u onemocnění z blešího kousnutí a jiných parazitárních hypersenzitivit, při kontaktní alergii a při styku s dráždivými látkami například reakce na plísně, trávy, pyly a prací prostředky. Zároveň zde hraje roli i zvýšená vlhkost kůže po koupání včetně jejího zapaření, traumata způsobená oděrkami, cizími tělesy v kůži (osiny, bodláky, trny) a často vzniká i po podráždění kůže například stříhacím strojkem, trimováním a výrazným vyčesávání.

 

Příčinou zánětlivého výpotku s obsahem bílkovin a krevních buněk z cévního řečiště k němuž dochází v důsledku zvýšené propustnosti cév je jedním z charakteristických projevů zánětu a označuje se jako exsudace. Tvorba exsudátu je charakteristická pro akutní zánět a podmiňuje vznik zánětlivého otoku postižené tkáně. 

 

Exudace zánětlivého místa je následně živnou půdou pro bakterie a vzniká bakteriální zánět.

 

Příznaky hot spotu

Nejčastěji k hot spotům dochází v horkém a vlhkém počasí. 

Majitelé často přichází se psem, který ještě včera v místě léze nic neměl. 

Zvířata si postiženou oblast vytrvale lížou, škrábou a tak se onemocnění stává akutním. Nejčastěji jsou zasaženy oblasti zádě, stehen, krku a okolo uší. 

Kůže je zarudlá, mokvá, a tvoří se zánětlivý výpotek. Doprovodným příznakem je ztráta osrstění, celkově prořídlá srst v okolí nebo slepené chlupy v místě postižené kůže. 

 

Diagnostika hot spotu

Především se jedná vždy o kompletní klinické vyšetření, které by mělo předcházet vyšetření specializovaná, tedy následně vyšetření dermatologické.

Během dermatologického vyšetření se běžně pod mikroskopem vyšetřují kožní seškraby, otisky a také stav chlupů tzv. trichoskopie. 

 

Mnohdy k diagnostice napomůže i přesná dermatologická anamnéza, kdy sám majitel, popřípadě na dotázání, sdělí již zmiňované predispoziční faktory. 

 

Otiskové preparáty vyšetřované pod mikroskopem nám pomohou stanovit typ bakterií pro následnou vhodně zvolenou léčbu.

 

Léčba hot spotu

Postižená kůže hot spotem je velmi citlivá a bolestivá, mnohé pacienty s rozsáhlými ložisky mokvavé kůže se slepenými chlupy je zapotřebí mírně sedovat.

Je to z důvodu toho, že je nutné slepené chlupy odstranit, ostříháním, oholením, následně léze vyčistit, omýt a ošetřit. Pokud bychom tak neučinili, bakterie by se na chlupech či pod nimi intenzivněji množily a došlo by k hlubší infekci kůže.

 

Veterinární lékař obvykle nastolí pravidelné omývání místa dezinfekčním šamponem a následně předepíše antibiotický krém s protisvědivou složkou. Většina lézí se během 7dní této terapie vyhojí. Při rozsáhlé infekci je možné podávat léky i celkově a to injekčně nebo ve formě tablet. 

 

Lečba má být určitě intenzivní a spojená s pravidelnými kontrolami.

 

Prevence v opatření proti hot spotu

Velmi důležité je odstranit, popřípadě mít pod kontrolou všechny predispoziční faktory, zejména atopii a alergie. 

 

Důležité je v letním počasí nosit vzdušné, ideální řetízkové obojky a ihned po koupání sejmout plovací vestu, promočený obojek či postroj a psa řádně vysušit. Ideální je vyhnout se koupeli, či vlhčení srsti, které by vedlo k zapaření.

Důležité je jemně pročesávat srst a tak ji u psů s hustou podsadou provzdušňovat.

Celkově se doporučují i doplňky výživy pro zdraví a imunitu kuže.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.

Zavřít okno