Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

BLEŠÍ KOUSNUTÍ ANEB ALERGIE / HYPERSENZITIVITA NA BLECHY 

 

Hypersenzitivita je vysvětlována jako nadměrně citlivá až přecitlivělá reakce na různé podněty. V tomto případě se jedná o podmět blešího kousnutí.

 

Hypersenzitivita na bleší kousnutí je svědivé onemocnění kůže vyvolané rychlou reakcí těla zvířete na protein obsažený ve slinách blech.

 

Blechy během sání krve vpravují do kůže zvířete proteiny slin. Po kousnutí následuje hypersenzitivní reakce na tyto proteiny, která vyprovokuje vznik lokálního edému. 

 

V současné době se předpokládá, že všechny příznaky vyplívající z infestace blechami jsou následkem hypersenzitivity, tedy buňkami zprostředkovanou přecitlivělou reakcí daného jedince, a že dermatitida vyvolaná samotným bleším kousnutím neexistuje, nýbrž existuje tedy pouze alergická reakce na bleší kousnutí.

 

Často se toto onemocněný nazývá FAD z anglického překladu flea allergy dermatitis = bleší alergická dermatitida.

 

Příznaky alergické reakce na bleší kousnutí

Psi vykazují typičtější klinické příznaky než kočky.

 

Zejména atopičtí jedinci jsou výrazně predisponovaní na vznik hypersenzitivní reakce na bleší kousnutí, jelikož jejich kůže je celkově velmi reaktivní. 

 

U psů jsou příznaky alergické reakce na bleší kousnutí doprovázeny svědivostí a zánětem kůže v oblasti zad, na kořeni ocasu a v mezinoží podél stehen.

Mohou se však vyskytovat také léze na končetinách, v přední časti trupu a na hlavě jedince.  Přidruženými změnami na kůži jsou prořídnutí srsti, ztráta chlupů, zhrubění kůže, ztmavnutí kůže, které závisí na délce trvání dermatózy a stupni svědivosti daného zvířete.

 

Je nutné si uvědomit, že intenzita klinických příznaků nezávisí na počtu parazitujících blech, ale na reakci pokožky daného jedince.

 

Diagnostika hypersenzitivity na bleší kousnutí

Především se jedná vždy o kompletní klinické vyšetření, které by mělo předcházet vyšetření specializovaná, tedy následně vyšetření dermatologické.

Během dermatologického vyšetření se běžně pod mikroskopem vyšetřují kožní seškraby, otisky a také stav chlupů tzv. trichoskopie. 

 

Mnohdy k diagnostice napomůže i přesná dermatologická anamnéza, kdy sám majitel, popřípadě na dotázání, sdělí nález blech případě i u jiného zvířete.

 

Diagnóza hypersenzitivity na bleší kousnutí je založena na průkazu příslušných klinických příznaků, přítomnosti blech nebo blešího trusu a pozitivní reakci na bleší alergen po intradermální aplikaci vodného roztoku s obsahem proteinu slin blech.

 

Je nutné odlišit ostatní hypersenzitivní reakce jako je atopická dermatitida a další ektoparazitózy a záněty či dietní poruchy.

 

Jak reakci předejít

 

Poměrně novým způsobem ochrany je lokální aplikace tekutých repelentních spot-onů, tedy kapiček za krk zvířete se zaručenou čtyřtýdenní účinností odpuzující krev sající parazity. 

 

Obecně je velmi důležité nastavit kompletní antiparazitní program a pokožku posilovat esenciálními mastnými kyselinami a dalšími doplňky stravy pro zdraví pokožky.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.

Zavřít okno