Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

Hárání feny a jeho průběh

Máte-li doma psí slečnu nebo dámu, určitě jste si nastudovali potřebné informace o jejím pohlavním cyklu, neboli hárání. Na rozdíl od koček, kde je situace zcela jiná, hárá převážná většina fen jen 2x do roka, obří plemena jen 1x za rok. Dá se to tedy zvládnout, i když často se značným nasazením a několika týdny neklidu, starostí a obav. Obav zejména z neodbytných psích ženichů a tedy nechtěného nakrytí, obav z neposlušnosti jinak zlaté fenečky a následně třeba i obav z falešné březosti. Ale to už jsme u jiného tématu. Vrátím se k hárání. Pohlavní orgány feny tvoří párové vaječníky, vejcovody, děloha -vše uložené v dutině břišní a pak vnější pohlavní orgány neboli vulva, přezka. Změny během pohlavního cyklu samozřejmě probíhají především na vaječních, vy můžete sledovat změny vnějších orgánů, chování, apetitu…Hárání je složitý hormonální proces, proto ovlivňuje v podstatě celý organismus a má u každé feny svůj osobitý průběh. Fenky většinou hárájí celý život, u některých přece jen ve vyšším věku pohlavní aktivita vyhasíná. Mám teď třeba v ordinaci 13 letou pudlici, která skoro dva roky vůbec nehárala a letošní jaro její tělo z nějakého důvodu znovu motivovalo k akci a majitelka přišla celá naštvaná s tím, že fena na stará kolena "blbne". Navíc, když má teď ty problémy se srdíčkem…

Hárání probíhá ve čtyřech fázích - proestrus, estrus, metestrus a anestrus. V proestru se tělo chystá, hormony zahajují svou aktivitu. Na fence můžeme ( ale nemusíme ) pozorovat překrvení, prosáknutí neboli edematizaci vulvy a různě intezivní krvavý výtok. Někdy se fenka opravdu zodpovědně čistí a pokud s vámi nebydlí přímo doma, ale venku v kotci, nemusíte si v prvních dnech ničeho všimnout. U fen domácích většinou najdete nějaké ty flíčky na pelíšku, případně sem tam zaschlou kapku krve někde na zemi. Při venčení fenka může častěji močit, vlastně značkovat, lákat psy z okolí. Sama ovšem v této fázi svolná k páření není, psy odmítá. Následuje druhá fáze, vlastní říje, estrus. V této fázi se mění charakter výtoku z krvavého na světlejší, růžový nebo slámově žlutý. Je ho již méně. Fenka už je připravená na krytí, často se sama nastavuje psovi, dává ocas na stranu. Většinou je to 9.-13. den od začátku cyklu. Z uvedeného plyne, že v tomto čase, je třeba maximálně fenu hlídat, hlídat, hlídat…tedy pokud nechcete štěňátka :-). Pokud je chcete, je třeba v tomto čase již mít domluveného ženicha, ke kterému fenku přivedete a necháte přírodu, ať koná, co umí. Ideální je fenu u psa nechat i několik dní, aby se případně připuštění mohlo zopakovat a zvýšit tím šanci na zabřeznutí na maximum.

Tu takzvaně ideální dobu na krytí je možné víc pohlídat za asistence veterináře. Může se udělat poševní výtěr a z něj cytologie - obarví se buňky a podle jejich vzhledu se určí, zda se ideální doba již blíží nebo ne. Někdy je to z jednoho vyšetření obtížné určit, takže je vhodné ho za další den nebo dva zopakovat. Přesnějším ukazatelem je hladina hormonu progesteronu v krvi, někdy též stanovena opakovaně, pro lepší přehled. Ono, když letíte krýt někam do zahraničí, kde za jedno připuštění psa šampióna platíte řadu euro, je dobré být v obraze.

Třetí fází cyklu feny je metestrus. Návrat do normálu. Výtok ustává, vulva se zmenšuje na normální vzhled, na vaječnících se tvoří žlutá tělíska, hladina progesteronu dosahuje maxima a následně klesá k nule. Pozor, některé feny se ještě na začátku této fáze mohou nechat nakrýt. Tudíž ostražitost je stále na místě. A konečně se dostáváme do fáze pohlavního klidu, anestru. Tato fáze trvá zhruba 4-5měsíců.

Závěrem chci napsat, že hárání prostě patří do života fen. Na vás, jejich majitelích, je rozhodnutí, zda nechat tuto fázi proběhnout, mít v té době pochopení pro neposlušnost, obstarávat hárací kalhotky, venčit jen na vodítku nebo podstoupit s fenkou chirurgický zákrok, kastraci a tím její pohlavní cyklus nadobro zastavit.
Další zajímavé informace na toto téma můžete nalézt také na našem partnerském webu v článku Hárání a pohlavní cyklus feny. Věříme, že zde naleznete všechny potřebné informace, které jste se nedozvěděli u nás .-)

 

Autor článku: MVDr. Halbichová Vítová Martina
veterina-slezske.webnode.cz
 

Hárací kalhotky vel. 6 pro velká plemena psů. Kalhotky jsou zapínány na suchý zip.

HÁRACÍ KALHOTKY NA SUCHÝ ZIP Č.6 VELKÉ

Hárací kalhotky vel. 6 pro velká plemena psů. Kalhotky jsou zapínány na suchý zip.

Skladem
3 ks

399,-

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.