Naše zboží

Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

Březost (gravidita)….a její "falešná" varianta (pseudogravidita)

Březostí označujeme období, kdy se u savců v děloze samic tvoří embryo, plod, nový jedinec. Již rozrýhované oplozené vajíčko sestoupí vejcovodem do dělohy a uhnízdí se v její sliznici. Tento děj se označuje jako nidace. Následně dochází k dokonalejšímu spojení, vzniká placenta a embryo čerpá živiny od matky. V ideálním případě končí březost spontánním porodem jednoho nebo více plodů. V horším případě asistovaným porodem nebo císařským řezem a nejhorším koncem březosti je potrat, abortus, odúmrť plodu.

Délka březosti se pohybuje od několika málo týdnů až po několik let. Drobní hlodavci (myš, potkan) jsou březí cca 3 týdny, pes a kočka zhruba 2 měsíce, kráva 10 měsíců a kobyla necelý rok. U slona trvá březost až 22 měsíců. Jak vidíme, tak v tomto ohledu je příroda opravdu různorodá :-).

Z praxe mohu říci, že březost se nejlépe "podaří", když se vše nechá na přírodě. U velkého procenta fen, které při hárání utečou svým majitelům, se od cca 21. dne po předpokládaném nakrytí při sonografickém vyšetření zjistí, že jsou březí. Mladé a malé kočičky - cca 7 měsíců a 2kg, s volným venkovním pohybem také zabřezávají dost často již při první říji. Naopak cíleně kryté, chovné fenky s vybraným ženichem mají se zabřezáváním někdy potíže. Pak přicházejí na řadu různá vyšetření, aby se stanovila ideální doba pro početí. Vaginální stěry, stanovení hladiny progesteronu apod.

Když se zadaří a fenka zabřezne, nejčastěji zjišťujeme po pár týdnech zklidnění, jakési zmoudření, větší přítulnost, někdy zvýšenou chuť k jídlu. Fena jakoby dospěje a připravuje se na roli matky. V poslední třetině březosti je již výrazné zvětšování objemu břicha, způsobené růstem plodů. Zejména větší plemena nosí i více než 10 štěňat. Dochází také ke zvětšování mléčné žlázy, často již 2týdny před očekávaným porodem se objevuje sekrece mléka.

A jak o březí fenu pečovat? V podstatě není potřeba nic speciálního. Základem je kvalitní a vyvážená strava v běžných dávkách až do poslední třetiny březosti, kdy je vhodné krmnou dávku navýšit, případně přejít na granule určené pro březí a kojící feny. Štěňata v té době intenzivně rostou a navíc se začíná tvořit mlezivo pro jejich výživu. Tělesná hmotnost feny by se měla během březosti zvýšit o cca 15-25%. Nadváha není žádoucí, zvyšuje pravděpodobnost obtížnějšího zvládání porodu. S březí fenou chodíme na kratší procházky častěji, i kvůli zvýšenému tlaku plodů na močový měchýř. Ke konci březosti se zhoršuje dýchání, stává se povrchnějším, mírně zrychleným. S blížícím se datem porodu nachystáme feně porodní "místo" a těšíme se na miminka :-).

Někdy se fena začne chovat jako by čekala štěňata, ale majitel si je jistý, že během říje nakryta nebyla. Tento stav označujeme jako falešnou březost, pseudograviditu. Fenka mění své chování, někdy se majitele straní, jindy se stává přítulnější. Zvyšuje příjem krmiva, víc odpočívá. Nosí si hračky a plyšáky, které považuje za svoje potomky. Zvětšuje se jí mléčná žláza a není žádnou vzácností, že se po mírném zmáčknutí struku objevuje mléčný sekret. Pseudogravidita souvisí se špatným hormonálním nastavením organismu feny. Proto trh samozřejmě nabízí léky na zvládnutí falešné březosti na bázi hormonů. Zde musím zmínit, že nejsem zastáncem tohoto přístupu. Ve většině případů se mi při dobré spolupráci s majitelem daří stav zvládnout pomocí chovatelských opatření. Zvýší se počet procházek a tím fyzické námahy, sníží množství krmiva. Dříve se doporučovalo i omezení příjmu tekutin, ale dnes už se to moc nedoporučuje. Zcela zásadní je ovšem schovat všechny hračky, zejména plyšáky a takové hračky, které vydávají zvuk. Ale pozor! Schovávejte vždy zásadně za nepřítomnosti feny. Pokud totiž uvidí, do jaké skříně jste její "miláčky" uklidili, je schopná před ní potom trávit opravdu hoooodně času a doufat, že jí je zase vrátíte, aby se mohla starat :-). Falešná březost dokáže potrápit, zejména je důležité sledovat stav mléčné žlázy. Pokud se vytvoří mléka větší množství, může "zatvrdnout" a způsobit zánět. Odstříkávání mléka není žádoucí, imituje totiž sání štěněte a podporuje další tvorbu. Pomoci mohou studené obklady. A když se jen chovatelskými opatřeními stav nedaří zcela zvládnout, osvědčila se mi homeopatika.

 

Autor článku: MVDr. Halbichová Vítová Martina

 

cdVet Podpora v březosti je doplněk výživy pro psy, kočky a hlodavce, který podporuje a ulehčuje průběh porodu a poporodní fázi.

CDVET PODPORA V BŘEZOSTI 150g

cdVet Podpora v březosti je doplněk výživy pro psy, kočky a hlodavce, který podporuje a ulehčuje průběh porodu a poporodní fázi.

Skladem
3 ks

549,-

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.