Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

CO JE HYPOKALÉMIE U PSA?

 

Co je hypokalémie?

Hypokalémie označuje nízkou koncentraci draslíku v krvi. Draslík je důležitým elektrolytem v těle a je životně důležitý pro normální funkci svalů a nervů.

 

Jak zjistím, že má můj pes hypokalémii?

V některých situacích dochází ke ztrátě draslíku v těle, což má za následek jeho vyčerpání projevující se nízkou koncentrací v krvi. Hypokalémii, lze tedy určit pouze odběrem a vyhodnocením krve.

 

Jaké jsou příznaky spojené s hypokalémií u psů?

Mírná až střední hypokalémie obvykle nezpůsobuje významné klinické příznaky.

Pokud se však rozvine těžká hypokalémie, může způsobit hluboké a život ohrožující klinické příznaky. Hlavním příznakem těžké hypokalémie je celotělová slabost. Postižení psi mají potíže se vstáváním a chůzí a mohou vypadat téměř jako „opilí“.

 

Slabá hypokalémie u psů může způsobit pouze nedostatek chuti k jídlu, zácpu a v mnoha případech je příčinou nekvalitní srsti.

 

Co způsobuje hypokalemii u psů?

Nejčastější příčinou hypokalémie je chronické selhání ledvin.

Existuje však řada dalších faktorů, které mohou způsobit nebo přispět k rozvoji hypokalémie, a tím je zvracení, průjem, cukrovka, přílišné močení nebo podvýživa. Z tohoto důvodu se pro určení diagnózy odebírají a hodnotí krve u psů, kteří hodně pijí, močí nebo mají zažívací potíže.

 

Jak se hypokalémie léčí?

Hypokalemii a s ní spojené klinické příznaky lze rychle upravit dodáním draslíku do těla. V akutních případech lze draslík dodat pomalou infuzí, což rychle upraví hypokalémii a zvrátí celkovou slabost.

 

Veterinář na základě hodnot z krve určí, jak rychle tento nedostatek draslíku napravit. Většinou se tento stav neobejde bez krátkodobé hospitalizace, jelikož se draslík musí dávkovat pomalu. Pokud je draslík podáván příliš rychle, může to způsobit srdeční arytmii nebo abnormální srdeční tep. V méně závažných případech a pro dlouhodobé udržení draslíku v krvi je obvykle nutná suplementace stravy draslíkem.

 

Doplňky výživy jsou dobře snášeny a jsou dostupné jako chutný doplněk k přidání do krmné dávky. V závislosti na příčině může být nutné pokračovat v doplňování draslíku trvale.

 

Dodávání draslíku musí být vždy adekvátní, nikoliv nadměrná a musí být vždy na doporučení veterinářem. Nadměrné hladiny draslíku mohou také způsobit problémy, a to především se srdcem.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.