Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

CO ZNAMENAJÍ ZVĚTŠENÉ MÍZNÍ UZLINY U PSA?

 

Lymfatický systém nebo chcete-li mízní systém je součástí imunitního systému. Zahrnuje lymfatické tedy mízní uzliny a síť lymfatických cév, které probíhají podél krevních cév po celém těle. Lymfatický systém plní v těle několik důležitých funkcí, včetně transportu bílých krvinek, odstraňování odpadních produktů z tkání a buněk a pomáhá vytvářet protilátky proti nemocem.

 

Lymfatické uzliny jsou malé elastické orgány ve tvaru fazole, které obsahují imunitní buňky. Když je tělo vašeho psa napadeno nemocí, která spouští imunitní reakci, lymfatické uzliny se zvětší, protože intenzivně pracují. Zduření lymfatických uzlin se odborně nazývá lymfadenopatie.

 

Veterinář snadno pozná rozdíl mezi zduřením lymfatických uzlin a jejich normální velikostí pouhým pohmatem. Lymfatické uzliny, které lze nahmatat přes kůži, jsou známé jako takzvaně „hmatné“ mízní uzliny. Ty se nacházejí u zdravého psa pod čelistí, na přední straně ramen a na zadní straně stehen.

 

Během klinického vyšetření, kdy veterinář vypadá spíše, jako by vašeho psa jen hladil, ve skutečnosti hmatá mízní uzliny, aby dokázal posoudit jejich abnormality.

 

Příznaky zduření lymfatických uzlin u psů

Oteklé lymfatické uzliny mohou často zjistit i samotní majitelé.

Pokud svého psa hladíte a cítíte novou nebo neobvyklou bouli / boule v jedné z výše uvedených oblastí, může to být právě zduření lymfatických uzlin.

 

Ve většině případů neexistují žádné další příznaky, které by doprovázely zduřené lymfatické uzliny vašeho psa, zvláště pokud jsou jen mírně zvětšené. Pokud jsou však lymfatické uzliny výrazně zvětšené – včetně uzlin uvnitř hrudníku a břicha – pak mezi příznaky můžete najít dušnost, kašel, obtížné polykání, zvracení či celkovou apatii.

 

Příčiny zduření lymfatických uzlin u psů

Lymfatické uzliny se zvětšují, když je aktivován imunitní systém, obvykle chorobným procesem. Pokud se zvětší pouze jedna nebo dvě lymfatické uzliny, často to znamená lokalizované onemocnění. Například infikovaný prst na noze psa může mít za následek zvětšené lymfatické uzliny, které tuto oblast odvádějí. Často podčelistní mízní uzliny bývají zvětšené při špatném stavu chrupu z důvodu místního zánětu.

 

Systémová infekce, při které je postiženo celé tělo, často způsobí zvětšení mnoha nebo všech lymfatických uzlin.

 

Může jednat o tato onemocnění:

Parazitární: demodex, sarcoptes, toxoplasma.

Nemoci přenášené krev sajícím hmyzem – babezia, Ehrlichia, Rickettsia, leishmania.

Virové infekce – herpesvirus.

Bakteriální infekce.

Mykotické infekce – Cryptococcus, histoplasma.

Imunitně zprostředkovaná onemocnění – lupus, revmatoidní artritida, alergie.

Rakovina – lymfosarkom, leukémie, nádorové metastázy.

Pokud váš veterinář najde oteklé lymfatické uzliny, většinou doporučí kompletní vyšetření krve včetně sérologie pro průkaz protilátek nemocí přenášených klíšťaty a včetně imunologie pro vyloučení tzv. autoimunitních onemocnění. Často se pro diagnostiku doporučuje i užití ultrazvuku a rentgenu.

 

Nejhodnotnější informaci nám dá však biopsie.

Existuje tenkojehelná biopsie přímo z mízní uzliny tj. napíchnutí mízní uzliny malou jehličkou. Vzorek lze okamžitě vyšetřit pod mikroskopem nebo je možné jej poslat pro analýzu do laboratoře.  

 

Další variantou biopsie je odstranění mízní uzliny v celkové anestezii. Při tomto postupu se odebere větší kus lymfatické tkáně pro analýzu přímo histopatologem. Obvykle je diagnóza histopatologa k dispozici za 7-10 dní.

 

Léčba oteklých lymfatických uzlin

Léčba zduření lymfatických uzlin závisí na základní příčině.

Někdy může váš veterinář zahájit léčbu vašeho psa předtím, než obdrží potvrzenou diagnózu.

 

Léčba může zahrnovat:

  • Antibiotika
  • Antimykotika
  • Protizánětlivé látky
  • Kortikosteroidy

 

Zotavení a léčba oteklých lymfatických uzlin

Vždy závisí na příčině zduření lymfatických uzlin.

Pokud je diagnózou lymfosarkom tedy rakovina lymfatického systému, mohou být podávány kortikosteroidy a může být zahájena chemoterapie.

Nemocí přenášené klíšťaty jsou obvykle léčeny antibiotiky podávaných několik týdnů.

Na parazitární onemocnění se využijí antiparazitika podávaná v měsíčních intervalech.

Na autoimunitní onemocnění se podávají vyšší dávky kortikosteroidů.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.