Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

JAK ZVÝŠIT POČET ČERVENÝCH KRVINEK U PSA

aneb ANEMIE U PSA 2. díl

 

 

Jak tedy mohu zvýšit počet červených krvinek mého psa?

 

Přesná léčebná strategie závisí na základní příčině a liší se od jednoduchého průběhu antibiotik až po krevní transfuze. Je velmi důležité znát správnou diagnózu pro konkrétní léčbu.

 

Mám svému anemickému psovi dát doplněk železa?

 

Anemičtí psi mají samozřejmě obvykle nedostatek železa, bílkovin a vitamínů.

Obecně lze tedy říci, že anemičtí psi by měli být krmeni stravou bohatou na železo, bílkoviny, vitamín C a vitamíny takzvaného B-komplexu.

 

Každopádně před zahájením jakýchkoli změn stravy nebo zavádění doplňků stravy se poraďte se svým veterinářem, vždy je nutná spolupráce.

 

Proč právě železo?

 

Železo je stavebním kamenem hemoglobinu.

Pokud se jedná o druh anémie ze snížené / nedostatečné krvetvorby, může být příčinou právě nedostatečný přísun železa potravou nebo i porucha jeho vstřebávání.

Mezi potraviny nejvíce bohaté na železo, které lze bezpečně použít u psů, patří: telecí játra, jehněčí maso, volské maso, tuňák, sardinky, ančovičky, škeble (bez skořápek) a fazole.

Více se však doporučují preparáty s železem v předepsaném dávkování o délce užívání alespoň 6 měsíců. Při poruše vstřebávání je nutností železo dodávat injekčně.

 

Proč právě bílkoviny?

 

Proteiny pomáhají anemickým psům získat více energie a síly potřebné pro snazší zotavení. Mezi potraviny s největším obsahem bílkovin, které lze bezpečně používat u psů, patří: kuře, vejce, makrela, rýže, cejn, špenát, brokolice, růžičková kapusta.

 

Proč právě vitamin C?

 

Vitamin C podporuje lepší zpětné vstřebávání železa ze střev.

Mezi potraviny nejvíce bohaté na vitamín C, které lze bezpečně použít u psů, patří: paprika, špenát, zelí a květák, samozřejmě že i určité multivitaminy.

 

Proč právě vitaminy skupiny B?

 

Obecně jsou vitamíny B-komplexu užitečné pro urychlení procesu obnovy.

Mezi potraviny s největším obsahem vitamínu B, které lze bezpečně použít u psů, patří: vepřové ledvinky, jehněčí mozek, telecí srdce, makrela, rýžová mouka, oves, banány, jablka, vodní melouny, brambory a batáty.

 

Proč se často zkrmují játra?

 

Potravou číslo 1 pro anemické psy jsou hovězí nebo ideálněji telecí játra.

Hovězí játra obsahují asi 10 - 100krát více živin ve srovnání s hovězí svalovinou.

Jsou zvláště bohaté na bílkoviny, železo, vitamíny A a B a stopové prvky.

Je však nutné poznamenat, že přílišné krmení jater často způsobuje gastrointestinální potíže, proto se doporučuje začít podáváním jater v malých dávkách (1/2 polévkové lžíce denně) a poté příjem jater postupně zvyšovat.

 

Játra lze krmit syrová nebo i vařená.

 

Syrová játra mají více živin, protože proces vaření má tendenci některé odstranit.

Syrová játra však mohou přenášet určité parazity a toxiny, proto se doporučuje nakupovat ze zdrojů určených pro lidský konzum.

 

Další krmiva a doplňky prospěšné pro anemické psy jsou:

 

  • Zelená a listová zelenina – obsahuje chlorofyl, který podporuje zdravější krev.
  • Ostropestřec mariánský – podporuje zdravou hladinu hemoglobinu.
  • Bylinky – kořen lopuchu, kopřiva a červený jetel prospívají chudokrevným psům.

 

Mohou anemičtí psi dostat krevní transfuzi?

 

Ano, mohou. Těžké případy anémie dokonce vyžadují krevní transfuzi. Jediným omezením bránícím širšímu používání transfuzí je samotná dostupnost psí krve popřípadě opakované použití. Stejně jako lidé i psi mají různé krevní skupiny a při opakovaných transfuzích je těžší nalézt ideálního dárce. Kompatibilita je životně důležitá pro prevenci nebezpečné transfuzní reakce. Mnoho velkých klinik má své vlastní seznamy dárců – velkých, zdravých psů s majiteli ochotnými nechat své psy darovat krev.

 

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.

Zavřít okno