Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

MŮJ PES SEŽRAL VČELU / VOSU, CO MÁM DĚLAT?

 

  1. Udělejte si čas na pozorování svého psa

 

Věnování času pozorováním vašeho psa je prvním krokem, který byste měli podniknout poté, co si uvědomíte, že váš pes sežral včelu.

Sledujte, zda se objeví nějaké příznaky nebo reakce.

Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky a reakce se nemusí projevit okamžitě.

U některých trvá několik hodin, než se projeví.

 

  1. Snažte se shromáždit důležité informace

 

Nemůžete vědět, jak se s problémem vypořádat, pokud do hloubky nerozumíte tomu, co se přesně stalo. Je to takové porozumění problému, které určuje odpověď.

 

Spousta majitelů psů, ale i koček, si jen myslí, že jejich mazlíčka píchla včela, protože je vždy na zahradě honí, nebo se domnívají že ji jejich mazlíček sežral, protože stále pojídá spadané ovoce zpod stromu.

 

Sdělím vám své dva oblíbené případy z mojí praxe:

 

8měsíční jezevčík dle majitelky sežral včelu, nebo vosu, jelikož byl na zahradě a při hraní si s klacíčky mezi spadaným ovocem jednu nejspíš chytnul a ta jej píchla do horního patra. Jelikož jezevčík ctil svoji drsnou srat i svojí povahou, majitelce nechtěl místo v tlamě ukázat. Tak při vší dobré víře majitelka podala psovi antihistaminikum a dala mu na hraní led. Druhý den pes pomlaskával. Třetí den nechtěl moc jíst a začal mít průjem. V tom jsem byla přivolaná já a představte si, že pes měl mezi stoličkami horní čelisti zaseknutý klacek. Žádná včela!

 

Druhý případ se týká fenečky, velmi krásné mladé psice, avšak s povahou lovce. Jednoho večera mi její majitelka volá, že to její malé statečné poupě přilítlo ze zahrady a jelikož tam mají včely, obává se, že ji popíchali. Protože se fenečka třásla, slinila, schovávala se a byla mírně dezorientovaná do chvilky jsem byla u ní a zamedikovala ji proti případné anafylaxi. Téměř ihned byla v pořádku.

Jenže tato epizoda se opakovala téměř každý týden, a to majitelka fenečku venčila mimo včely. Představte si, že ta psice, lovila žáby, které mohou způsobit přesně tyto popisované příznaky. A majitelka? Věřte nebo ne, byla si těchto hrátek vědoma, avšak netušila, že olíznutí ropuchy je pro psa toxické.

 

Takže pokud opravdu víte, byli jste přítomni při pobodání vašeho psa včelou je dobré to sdělit. Pokud se jen domníváte, jistě to váš veterinář také ocení než pouhou informaci, že psa určitě poštípala včela.

 

  1. Přesuňte svého psa na jiné místo

 

Držením psa na stejném místě se jen zvýší šance, že pes sežere včel více.

Držte psa dál od tohoto místa, dokud si nebudete jisti, že tam včely opravdu už nejsou.

 

  1. Poraďte se s veterinářem

Abyste si byli zcela jisti, že je váš pes v bezpečí, poraďte se se svým veterinářem. Můžete dokonce vzít svého psa na vyšetření do ordinace veterináře nebo si zavolat veterináře domů.

 

  1. Zabraňte svému psovi, aby podruhé sežral včely

Pokud váš pes dříve jedl včely, nechtěli byste, aby se scénář opakoval. Jak zajistíte, aby váš pes podruhé nesežral včely? Nejlepší strategií, jak zabránit opakování, je zajistit, abyste drželi včely daleko od vašeho psa.

 

Chcete-li udržet včely daleko od vašeho psa, zbavte se rostlin, které přirozeně přitahují včely jako jsou například slunečnice a růže.

Na místo nich vysaďte rostliny, které budou včely přirozeně odpuzovat.

Mezi rostliny odpuzující včely patří třeba rozmarýn.

Kromě odpuzujících rostlin si můžete zakoupit i komerční odpuzovače včel.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.