Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

OTODEKTOVÝ UŠNÍ SVRAB KOČEK A PSŮ

 

Ušní prašivina, otodectóza nebo chcete-li otodektový ušní svrab je parazitární typ infekce roztočem strupovkou ušní, latinsky Otodectes, z tohoto názvu tedy pochází název otodektóza.

 

Ušní svrab je nejčastějším onemocněním zevního zvukovodu koček, a to u více než v 50 % případů uších zánětů. U psů se ušní svrab podílí zhruba na 5 až 10 % případů zánětů zvukovodu.

 

Příznaky ušního svrabu 

Onemocnění se projevuje zpočátku jako zánět ucha, tedy dochází k bolestivosti, zarudnutí pokožky, svědivosti, třepání hlavou a častému škrábání uší. V uchu se často nachází velké množství suchého tmavě hnědého a mastného mazu včetně odumřelé tkáně. Tato odumřelá tkáň a zaschlý maz, připomíná v uších kávovou sedlinu. 

 

Jak se mazlíček může nakazit?

Roztoč je snadno přenosný pouhým kontaktem. Příznaky onemocnění, které vedou k intenzivnímu třepání hlavou a škrábání uší mohou snadno roznést do prostředí jak vajíčka, tak i dospělce tohoto roztoče. 

Otodectes je schopen parazitovat v zevním zvukovodu koček i psů a výjimečně i u člověka.

Nejvíce se ušní svrab šíří v chovech s vyšší koncentrací zvířat, kde ve špatných zoohygienických podmínkách bývají postižené celé vrhy štěňat a koťat. 

Taktéž venkovní kočky, které mají přístup do domu za ostatními mazlíčky mohou svrab často přenést na další mazlíčky.

 

Diagnostika ušního svrabu

Především se jedná vždy o kompletní klinické vyšetření, které by mělo předcházet vyšetření specializovaná, tedy následně vyšetření dermatologické.

 

Již během klinického vyšetření můžeme odhalit typické projevy kávové sedliny či výrazně špinavého ucha, které nás navedou dalším postupům.

 

Pečlivým otoskopickým vyšetřením lze pozorovat roztoče pohybující se zvukovodu a přítomnost roztočů se potvrdí mikroskopickým vyšetřením výtěru z ucha.

 

Léčba ušního svrabu

Uši / zvukovod je rozhodně nutné nejdříve vyčistit ušními roztoky a zbavit tak uši nečistot. Následně do ucha můžeme lokálně podávat speciální gel, který roztoče zahubí. Dalším možným způsobem léčby je lokální aplikace tekutých spot-onů, tedy kapiček za krk zvířete. U psů je také možnost podání tabletové formy antiparazitik.  

 

Ve všech případech s ohledem na snadnost přenosu je třeba přeléčit veškeré kočky a psy žijící v kontaktu se zvířetem infikovaným. Je třeba dodržovat čistotu uší, léčebné zákroky u všech zvířat zároveň a na přítomnost svrabu vyšetřovat všechna nově příchozí zvířata.  

 

Během přejímek zvířat na výstavy, zejména u koček, by se také veterinární prohlídka měla týkat i zdravotního stavu uší a testovat podezřelá zvířata, eventuelně je vyloučit.

 

Obecně je velmi důležité nastavit kompletní antiparazitní program.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.