Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.
České drůbežnictví a drůbežárny: vývoj, současná produkce a výzvy
Stručná odpověď
České drůbežnictví je dnes dvojí svět: na jedné straně několik desítek velkých podniků a asi dvě stovky registrovaných chovatelů, kteří vyprodukují přes 2,2 miliardy vajec a zhruba 267 tisíc tun drůbežího masa ročně, na druhé straně statisíce malých domácích chovů. S vejci si Česko vystačí zhruba z 85 %, u drůbežího masa jen asi ze 61 %, zbytek se dováží, hlavně z Polska. Největší výzvy jsou drahé krmivo a energie, levné dovozy, ptačí chřipka a přechod od klecového chovu k jiným systémům.
Aktualizováno: 30. 10. 2026. Čísla vycházejí z komoditních karet Ministerstva zemědělství (drůbež září 2025, vejce květen 2026), z údajů Českého statistického úřadu a z přednášky VFU Brno; kde jde o odhad nebo o údaj z grafu, je to uvedeno.

Čak radí
Ahoj, jsem Čak, maskot Časkrmení. Možná máte doma pár slepic a říkáte si, jak vlastně vypadá chov, ze kterého pochází vejce a kuřecí maso v obchodě. V tomhle průvodci projdeme české drůbežárny, čísla, firmy, pravidla pro dobré životní podmínky zvířat i to, co se v oboru mění. Žádné bulvární zkratky, jen ověřená fakta.
Obsah průvodce
- České drůbežnictví v kostce
- Dva světy: velkochovy a domácí chovy
- Vývoj počtů drůbeže od roku 2000
- Drůbeží maso: produkce, spotřeba a soběstačnost
- Vejce: produkce, spotřeba a soběstačnost
- Zahraniční obchod: odkud vejce a maso k nám jdou
- Ceny od farmáře po pult
- Krmivo a energie: největší nákladové položky
- Jak vypadá moderní drůbežárna
- Výkrm kuřat: jak probíhá turnus
- Chov nosnic: od kuřice po vyřazení
- Systémy chovu nosnic a jejich rozdíly
- Konec klecí: co to znamená pro obor
- Ptačí chřipka a ochrana zdraví hejn
- Dobré životní podmínky a právní rámec
- Kdo drůbež v Česku chová: struktura oboru
- Hlavní výzvy oboru
- Co s tím může udělat spotřebitel
- Kam se obor může ubírat
- Malochovatel v kontextu velkého oboru
- Modelový příklad: kolik slepic stojí za jedním českým vejcem
- Mýty a fakta o velkochovech
- Slovníček pojmů
- Co sledovat, chcete-li být v obraze
- Časté otázky (29 odpovědí)
1. České drůbežnictví v kostce
Drůbežnictví patří k nejdynamičtějším odvětvím živočišné výroby. Kuře vyroste za několik týdnů a nosnice začíná snášet před půl rokem věku, takže změny poptávky, cen krmiva nebo nákazové situace se v oboru projeví rychleji než třeba u skotu. Nejdůležitější čísla shrnuje tabulka.
| Otázka | Krátká odpověď |
|---|---|
| Kolik vajec se v Česku vyprodukuje? | Podle Ministerstva zemědělství 2 281 milionů kusů v roce 2025 (2024: 2 212 milionů). |
| Kolik vajec zkonzumujeme? | Odhadem 238 kusů na obyvatele ročně (2024), celkem asi 2,68 miliardy kusů v roce 2025. |
| Jak je na tom soběstačnost ve vejcích? | Odhadem 85 % v roce 2025, 84 % v roce 2024. |
| Kolik drůbežího masa vyrobíme? | Kolem 267 tisíc tun živé hmotnosti v roce 2024 (hodnota odečtená z grafu). |
| A kolik ho spotřebujeme? | Zhruba 438 tisíc tun v roce 2024, tedy výrazně víc, než vyrobíme. |
| Jaká je soběstačnost v drůbežím mase? | Přibližně 61 % v roce 2024 (10 let předtím asi 70 %); jde o výpočet z grafu. |
| Odkud se maso dováží? | V roce 2025 z 66 % z Polska, z 8 % z Maďarska a z 5 % z Brazílie. |
| Kolik drůbeže se v Česku chová? | Podle ČSÚ asi 23,5 milionu kusů na konci roku 2025 (2024: 25,9 milionu). |
| Kdo je největší hrozba pro hejna? | Ptačí chřipka, kvůli které se někdy likvidují celé velkochovy. |
2. Dva světy: velkochovy a domácí chovy
Když se řekne drůbež, představí si mnoho lidí kurník na dvorku. Statistika ale ukazuje, že velká část slepic v zemi žije v domácích chovech a zároveň drtivá většina vajec do obchodů pochází z průmyslových hal. Stavy nosnic za rok 2025 uvádí Ministerstvo zemědělství dvojím způsobem: celkem asi 8,7 milionu slepic, z toho přibližně 5,1 milionu v zemědělském sektoru a asi 3,6 milionu v domácích hospodářstvích. Jiná tabulka téhož dokumentu, vycházející z údajů ČSÚ o drůbeži, uvádí pro nosnice v roce 2025 hodnotu 5,06 milionu kusů, protože počítá jen podniky.
Rozdíl ve výkonu je zásadní. Podle novinového shrnutí z roku 2023 snesla slepice v domácím chovu v průměru kolem 180 vajec ročně, zatímco u komerčních nosnic šlo asi o 307 vajec. Domácí chov tak sice tvoří velký počet zvířat, ale podstatně menší podíl objemu produkce. Neznamená to, že domácí chovy jsou horší, mají jiný cíl: radost, vlastní vejce, krmení zbytků, často starší plemena a delší život slepic.
Podle starší statistiky ČSÚ z roku 2005 žilo v Česku asi 26,6 milionu kusů drůbeže, z toho 10,7 milionu slepic. Drůbež drželo přes 28 tisíc podniků a zhruba milion domácností.
3. Vývoj počtů drůbeže od roku 2000
Počty zvířat kolísají s cenami krmiva, nákazami i legislativou. Z dostupných ověřených údajů lze poskládat hrubý obrázek.
| Rok | Údaj | Zdroj |
|---|---|---|
| 2000 | asi 11,7 milionu slepic | shrnutí ČTK/Forbes 2023 |
| 2005 | 26,6 milionu kusů drůbeže, z toho 10,7 milionu slepic | ČSÚ |
| 2010 | asi o 300 tisíc méně slepic než v roce 2022 | shrnutí ČTK/Forbes 2023 |
| 2022 | asi 8,8 milionu slepic včetně domácích chovů, 4,8 milionu nosnic v tabulce MZe | MZe, Forbes |
| 2024 | 25,9 milionu kusů drůbeže, 5,29 milionu nosnic | MZe podle ČSÚ |
| 2025 | 23,5 milionu kusů drůbeže, 5,06 milionu nosnic | MZe podle ČSÚ |
Při srovnávání je potřeba být opatrný: různé zdroje počítají nosnice jinak (jen podniky, nebo i domácnosti) a ke konci roku se stavy liší od ročních průměrů. Přesto je vidět, že počet slepic po roce 2000 klesl a že meziroční výkyvy jsou velké. Pokles celkové drůbeže v roce 2025 o víc než dva miliony kusů dokument nevysvětluje; velkou část stavu tvoří kuřata na výkrm, jejichž počet se v krátkých turnusech mění rychle: 12,5 milionu v roce 2022, 11,5 milionu v roce 2023 a 14,4 milionu v roce 2024 (stav k 31. 12.).
4. Drůbeží maso: produkce, spotřeba a soběstačnost
Drůbeží maso, především kuřecí, patří k masům, jejichž spotřeba v Česku dlouhodobě roste. Údaje z komoditní karty Ministerstva zemědělství (září 2025), odečtené z grafu, ukazují tento vývoj v tisících tun živé hmotnosti.
| Rok | Produkce | Spotřeba | Podíl produkce na spotřebě |
|---|---|---|---|
| 2014 | 237 | 341 | asi 70 % |
| 2018 | 260 | 399 | asi 65 % |
| 2020 | 270 | 416 | asi 65 % |
| 2022 | 269 | 396 | asi 68 % |
| 2024 | 267 | 438 | asi 61 % |
Kdo si údaje porovná, vidí, že produkce za deset let vzrostla jen o necelou třetinu, zatímco spotřeba o více než čtvrtinu a skokově v posledním roce. Podíl vlastní produkce se tak mírně propadl. Pozor: dokument soběstačnost přímo neuvádí, jde o výpočet z odečtených hodnot grafu, a proto jsou procenta orientační.
Chcete-li podpořit domácí chov, všímejte si na obalu uvedené země původu.
Zajímavý je i vývoj počtu kuřat na výkrm. Stav k poslednímu dni roku byl 12 451 tisíc kusů v roce 2022, 11 538 tisíc v roce 2023 a 14 396 tisíc v roce 2024. Skok o čtvrtinu v posledním roce ukazuje, jak rychle může obor reagovat, když se vyplatí zvýšit výkrm, a také jak citlivě na to působí nákazy a cena krmiva.
5. Vejce: produkce, spotřeba a soběstačnost
U vajec je situace lepší než u masa. Podle komoditní karty Ministerstva zemědělství z května 2026 se produkce konzumních vajec zvyšuje: 2 158 milionů kusů v roce 2023, 2 212 milionů v roce 2024 a 2 281 milionů v roce 2025, tedy o 3,1 % víc než předchozí rok. Spotřeba rostla také, odhadem na 2 684 milionů kusů v roce 2025.
| Ukazatel | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Spotřeba na obyvatele (ks) | 234 | 237 | 238 |
| Soběstačnost (%) | 88,4 | 83,8 | 84,0 |
| Nosnice podle ČSÚ (tis. ks) | 4 776 | 4 892 | 5 290 |
Za rok 2025 se soběstačnost odhaduje na 85,0 %. Pro srovnání: Evropská unie jako celek vyrobila v posledních letech zhruba tolik, kolik spotřebovala (hodnoty 101 až 114 %). Česko tedy patří k zemím, které si část vajec dovážejí.
Starší údaj z roku 2022 uváděl spotřebu 263 vajec na osobu; novější komoditní karta Ministerstva zemědělství počítá 234 až 238 kusů. Rozdíl je dán odlišnou metodikou, proto čísla z různých zdrojů nesrovnávejte přímo.
Uvedená spotřeba zahrnuje i vejce zpracovaná v potravinářském průmyslu, ve vaječných výrobcích, těstovinách či pečivu. Vejce, která uvidíte v obchodě, jsou jen část celku.
6. Zahraniční obchod: odkud vejce a maso k nám jdou
Maso. V roce 2024 Česko dovezlo 152 529 tun drůbežího masa (celní položka 0207) a vyvezlo 24 821 tun, saldo tedy bylo záporné, zhruba 128 tisíc tun. Hodnota dovozu činila 11,1 miliardy korun, vývozu 1,6 miliardy. V prvních sedmi měsících roku 2025 se dovezlo 85 152 tun a vyvezlo 15 166 tun. Největšími dovozci byli Polsko (65,8 %), Maďarsko (8,0 %) a Brazílie (4,7 %). Čeští vývozci dodávali nejvíc na Slovensko (27,2 %), do Rakouska (25,5 %) a do Německa (17,4 %).
Vejce. Dovoz do Česka byl v roce 2025 podle odhadu 1 057 milionů kusů (2024: 878 milionů), vývoz 653 milionů (2024: 505 milionů). Do ČR přicházejí vejce hlavně z Polska (39 % dovozu) a z Ukrajiny (15 %), vyváží se především do Německa (45 %) a na Slovensko (14,5 %). V rámci celé Evropské unie se dovoz vajec v roce 2025 zvýšil o 54 %, přičemž 64 % z něj tvořila Ukrajina.

Čak radí
Víte, že Česko vejce zároveň dováží i vyváží? Není to rozpor. Obchodníci dodávají tam, kde je zrovna nejlepší cena, a část dovozu míří do zpracování. Pro nás chovatele je důležité jen jedno: že domácí produkce nezmizí.
7. Ceny od farmáře po pult
Ceny zemědělských výrobců se od cen v obchodě liší výrazně, rozdíl pokrývá balení, dopravu, marži obchodu i daň.
| Položka | Cena | Období |
|---|---|---|
| Jatečné kuře I. třídy, výrobce | 28,11 Kč/kg (2024), 29,12 Kč/kg | 2024; leden až srpen 2025 |
| Kuře celé, spotřebitel | 65,01 Kč/kg a 69,50 Kč/kg | 2024 a 2025 |
| Vejce, cena výrobce | 3,59 Kč/ks (2025), kolem 4,15 Kč/ks | průměr 2025; květen 2026 |
| Vejce, spotřebitel | 4,95 Kč/ks (2025), kolem 5,9 Kč/ks | průměr 2025; květen 2026 |
Podle komoditní karty bylo v květnu 2026 vejce z hal (podestýlkový chov) u výrobců dražší než z klecí: velikost M stála asi 484 Kč za 100 kusů v halách a 376 Kč v klecích, tedy zhruba o 29 % víc. Průměr za všechny systémy činil u velikosti M asi 465 Kč za 100 kusů. U vajec z volného výběhu a bio nebylo dost údajů.
Ceny kolísají sezónně. Podle zástupců oboru bývá chov nejziskovější přibližně od září do Velikonoc, kdy je poptávka po vejcích nejvyšší. Letní měsíce a doba po svátcích bývají slabší.
8. Krmivo a energie: největší nákladové položky
Nejdražší na chovu je krmivo. Podle Ministerstva zemědělství stála krmná směs pro nosnice v roce 2022 průměrně 9 069 Kč za tunu, v roce 2023 8 527 Kč, v roce 2024 6 841 Kč a v roce 2025 7 282 Kč. V prvních čtyřech měsících 2026 se držela kolem 6 900 Kč. Směs pro brojlery byla dražší: v roce 2024 průměrně 9 368 Kč za tunu a v roce 2025 zhruba 9 600 až 9 950 Kč.
Podle průzkumu Agrární komory z jara 2023 vzrostly vstupní náklady chovatelů meziročně až o 80 % a ceny energie byly až čtyřnásobné oproti roku 2021 i přes státní cenové stropy. Tehdejší tlak na ceny vysvětluje, proč část menších podniků uvažovala o ukončení chovu.
9. Jak vypadá moderní drůbežárna
Moderní hala je uzavřená budova s řízeným mikroklimatem. Větrání, topení, osvětlení, krmení i napájení řídí počítač. Chovatel kontroluje teplotu, vlhkost, spotřebu vody a krmiva a podle odchylek poznává problém dřív, než ho zaznamená zrakem. Z hlediska welfare a bezpečnosti platí přísná hygiena: hala se po každém turnusu vyklidí, vyčistí a vydezinfikuje a vstup lidí se omezuje.
- Větrání: přívod čerstvého vzduchu a odvod škodlivých plynů, tedy amoniaku a vlhkosti.
- Topení: u kuřat zvlášť v prvních dnech, kdy si peří neudrží teplo.
- Osvětlení: režim světla řídí růst i snášku. Obecné zásady kolem světla v malém kurníku popisuje samostatný článek.
- Krmení a napájení: linky s automatickým dávkováním, napáječky bez rozlévání.
- Biosekurita: dezinfekční zábrany, převlékání obuvi i oděvu, evidence návštěv.
10. Výkrm kuřat: jak probíhá turnus
Podle podkladů VFU Brno se ve výkrmu kuřat (brojlerů) pracuje s podestýlkou vysokou 5 až 10 centimetrů, s teplotou od pátého týdne kolem 18 až 21 °C a relativní vlhkostí vzduchu 65 až 70 %. Od druhého týdne má být během světelného dne alespoň šest hodin tmy a intenzita světla nejméně 20 luxů. Hala se čistí a dezinfikuje po každém turnusu, jichž se v hale podle přednášky stihne 6,5 až 7 za rok.
Výkrm kuřat v Česku upravuje vyhláška č. 208/2004 Sb., která stanoví minimální požadavky na ochranu brojlerů. Domácí chovatel brojlerů najde praktické rady v samostatném článku o brojlerových kuřatech.
11. Chov nosnic: od kuřice po vyřazení
Podle přednášky VFU Brno trvá odchov kuřic do 15 až 17 týdnů a požadovaná hmotnost při pohlavní dospělosti je kolem 1,5 kg. Světelný den se v odchovu zkracuje na 10 hodin (do sedmého týdne), v produkci je 15 až 16 hodin. Produkční období trvá do 64 týdnů, za něž slepice snese průměrně 180 vajec; podrobněji o snášce domácí slepice píše samostatný článek.
Po skončení produkčního cyklu se hejno vyřazuje a obnovuje novou várkou kuřic. Obvyklým důvodem bývá pokles snášky a kvality skořápky ve vyšším věku slepic, přičemž v domácím chovu žijí slepice výrazně déle.
12. Systémy chovu nosnic a jejich rozdíly
Pro spotřebitele je důležité vědět, že číslo na skořápce označuje způsob chovu. Rozdíly mezi systémy podle podkladů VFU Brno ukazuje tabulka.
| Systém | Základní parametry | Poznámka |
|---|---|---|
| Konvenční klece | nejméně 550 cm² na slepici, 4 až 7 slepic v kleci | v EU zakázány od roku 2012 |
| Obohacené klece | 750 cm² využitelné plochy, hřad 15 cm a krmítko 12 cm na slepici, hnízdo a hrabání | doporučeno nejvýše 20 slepic v kleci |
| Podestýlka s rošty | nejméně třetina plochy haly je podestýlka | chov na zemi v hale |
| Voliéry | nejvýše 9 slepic na 1 m², nejvýše 4 podlaží | třetina plochy podestýlka |
| Volný výběh | hala plus venkovní výběh | obvykle menší chovy, často do 2 000 nosnic |
Podle podkladů VFU Brno jsou konvenční klece v Evropské unii od roku 2012 zakázány na základě evropské směrnice o nosnicích. Obohacené klece zůstaly povoleny. Podle Agrární komory se na konci roku 2022 v obohacených klecích nacházelo 60 % z 5,15 milionu nosnic v zemědělských podnicích.
13. Konec klecí: co to znamená pro obor
Podle zpráv z roku 2023 mělo v Česku platit zakázání klecového chovu od počátku roku 2027. Průzkum Agrární komory mezi 36 firmami zjistil, že 8,3 % chovatelů plánovalo kvůli zákazu chov do konce roku 2026 ukončit a 28 % jej chtělo omezit. Zejména střední a menší podniky zvažovaly, jestli investice zaplatí.
Co přesně se mění? Přechod na jiný systém znamená novou halu nebo přestavbu. Podle výpovědi ředitele jedné farmy vyšla nová hala na 60 milionů korun, z toho 15 milionů pokryla dotace a zbytek financoval úvěr. Návratnost trvá roky a chovatel ji ve slabších letech nemusí unést.
Přesné znění a termíny zákazu klecí si před rozhodnutím ověřte v aktuálních předpisech nebo u Ministerstva zemědělství; tento článek vychází z údajů zveřejněných v roce 2023.
Důsledky pro trh popisují zástupci oboru takto: pokud část chovatelů skončí, vlastní produkce vajec klesne a roste podíl dovozu. Naopak spotřebitelé, kteří si přejí chov na podestýlce nebo ve výběhu, mohou přechod uvítat. Je to typický střet cíle dobrých podmínek zvířat s cenou potravin.

Čak radí
Číslo na skořápce vajec prozradí chov. Nulu mají bio, jedničku volný výběh, dvojku halový a trojku klec. Čím nižší číslo, tím víc prostoru mělo zvíře. Chcete vědět víc? Mrkněte na náš článek o kódu na vejci.
14. Ptačí chřipka a ochrana zdraví hejn
Vysoce patogenní influenza ptáků je největší bezprostřední hrozbou oboru. Na přelomu let 2022 a 2023 byl v kraji u Tachova utracen velkochov s 750 000 nosnicemi, což představovalo zhruba 15 % všech komerčních nosnic v zemi. Provozovatel začal hejno obnovovat zkušební várkou 37 000 slepic v jedné ze tří hal a plné obnovení mělo trvat do září téhož roku. Případ ukazuje, že jediné ohnisko může změnit statistiku celé země.
Nákazu hlásí chovatelé Státní veterinární správě a při potvrzení se postupuje podle veterinárních předpisů: vymezí se ochranné pásmo, hejno se likviduje a po dezinfekci hala čeká, než se smí znovu osadit. Domácí chovatelé řeší hlavně to, že v době nákazy mohou platit omezení volného výběhu; aktuální pokyny uvádí Státní veterinární správa. Základ prevence je stejný ve velkochovu i na zahradě: oddělit hejno od divokého ptactva, nenosit nákazu na obuvi a krmit i napájet pod střechou.
- Krmivo a vodu skladujte nepřístupně pro divoké ptáky.
- Při zvýšeném riziku hejno ponechte v kurníku nebo zakrytém výběhu.
- Pozorujte příznaky: náhlý úhyn několika kusů, apatie, otok hlavy. Při podezření volejte veterináře.
Podrobně k newcastleské chorobě a dalším nákazám najdete samostatné články; zde jen zdůrazňujeme dopad na obor.
15. Dobré životní podmínky a právní rámec
Podmínky chovu zvířat v Česku upravuje zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, a navazující vyhlášky. Pro výkrm kuřat je to již zmíněná vyhláška č. 208/2004 Sb., pro nosnice podmínky chovu ve výše uvedených systémech podle evropských pravidel. Zabíjení zvířat, přeprava i likvidace při nákaze mají vlastní předpisy a musí je dodržovat každý, kdo zvířata v obchodním měřítku chová.
Neznamená to, že malý chovatel je mimo pravidla. Platí pro něj zákaz týrání, povinnost zajistit krmivo, vodu, ochranu před nepřízní počasí a ošetření nemocného zvířete. Praktický výklad najdete v článku o kurníku a zákonu.
Dobré podmínky nejsou jen otázka velikosti klece. Rozhoduje světlo, kvalita vzduchu, podestýlka, hustota osazení, možnost hrabat, hřadovat a snášet do hnízda.
16. Kdo drůbež v Česku chová: struktura oboru
Podle průzkumu Agrární komory je v zemi registrováno kolem 200 chovatelů drůbeže. Vedle několika velkých firem existuje řada podniků s méně než 100 000 slepicemi. Obor zastupují sdružení jako Českomoravská drůbežářská unie, kterou v roce 2023 vedla Gabriela Dlouhá, a Agrární komora ČR. Statistiku vede ČSÚ a obecné tržní zprávy Ministerstvo zemědělství.
Nejvíc slepic je podle tehdejšího shrnutí v Pardubickém a Středočeském kraji, nejméně v Libereckém a Ústeckém. Chovy se tedy koncentrují do regionů s tradicí a s dostatkem krmných obilovin.
17. Hlavní výzvy oboru
| Výzva | Co to znamená |
|---|---|
| Ceny vstupů | Krmivo tvoří největší část nákladů, ceny směsí kolísají o tisíce korun za tunu. |
| Energie | Topení a větrání hal; v roce 2022 až 2023 prudký růst cen. |
| Levné dovozy | Tlak z Polska, Pobaltí a Ukrajiny; zástupci oboru upozorňují na rozdílné standardy. |
| Obchodní řetězce | Slevové akce stlačují ceny; chovatelé volají po pravidlech. |
| Přechod z klecí | Investice v řádu desítek milionů korun na halu. |
| Nákazy | Ptačí chřipka může zasáhnout celé hejno. |
| Sezónnost | Zisk se tvoří hlavně od září do Velikonoc. |
Průzkum z jara 2023 ukázal, že téměř pětina chovatelů plánovala omezit výrobu, 75 % ji chtělo zachovat. Zástupci oboru uváděli, že ceny vajec v řetězcích těsně před Vánoci 2022 dosahovaly kolem 6 korun za kus, zatímco nejnižší akční cena později klesla na 3,60 Kč. Taková kolísání výrobce špatně plánuje.
18. Co s tím může udělat spotřebitel
- Čtěte označení na obalu: zemi původu a kód způsobu chovu.
- Při koupi vajec zvažujte rozdíl v ceně. Podle ministerstva byla v květnu 2026 vejce z hal u výrobců zhruba o třetinu dražší než z klecí, rozdíl ve spotřebitelské ceně je menší.
- Kupujte sezónně a od místních producentů, pokud je to možné; vejce ze dvora jsou dobrá, ale musí splňovat pravidla prodeje.
- Neplýtvejte: vejce i maso mají delší trvanlivost, než si lidé myslí (viz články o skladování vajec).

Čak radí
Cena a chov spolu souvisejí. Kdo chce víc prostoru pro slepice, zaplatí o něco víc. Je to rozhodnutí každého z nás.
19. Kam se obor může ubírat
Z dostupných údajů lze vyčíst několik trendů, ale ne jistoty. Spotřeba masa i vajec roste, domácí produkce za ní zaostává, a proto se podíl dovozu zvyšuje. Chovatelé musí investovat do přechodu z klecí a do biosekurity. Šanci mají větší podniky s vlastním zpracováním a také malé farmy s prodejem ze dvora, které nabízí kvalitu a příběh. Střední podniky jsou nejzranitelnější, jak ukázal průzkum. Který scénář převáží, bude záležet na cenách krmiva, dotační politice, nákazové situaci a na tom, kolik jsou spotřebitelé ochotní za vejce zaplatit.
20. Malochovatel v kontextu velkého oboru
Domácí chovatel se s velkým oborem potkává při nákupu krmiva, při nákazové situaci a při dodržování pravidel. Zda a jak se musí chov slepic registrovat, vysvětluje článek o registraci chovu slepic. Vaše hejno je malé, ale přispívá: podle ministerstva domácí chovy držely v roce 2025 přes 3,5 milionu slepic.
Čísla v článku pocházejí z komoditních karet Ministerstva zemědělství (září 2025, květen 2026), ČSÚ a z novinových shrnutí ČTK z roku 2023. Údaje označené jako odhad nebo odečtené z grafu jsou orientační.
21. Modelový příklad: kolik slepic stojí za jedním českým vejcem
Pro představu si vezměme údaje z komoditní karty. V roce 2025 vyprodukovalo Česko 2 281 milionů vajec a podle ČSÚ bylo na konci roku v podnicích 5,06 milionu nosnic. Dělením vychází zhruba 450 vajec na jednu nosnici, což je víc, než může jedna slepice za rok snést. Rozdíl vzniká tím, že se v roce střídají hejna a že se do produkce počítají také vejce z domácích a menších chovů; jde proto o hrubý ukazatel, ne o výkon jedné slepice. Přesnější je údaj ze zdrojů o komerčních nosnicích: kolem 300 vajec ročně na kus.
Spotřebu 238 vajec na osobu lze přepočítat i na slepice: člověk by při tomto tempu potřeboval k ročnímu zásobení vejci přibližně tři čtvrtiny jedné komerční nosnice. Pro domácí slepici, která snáší kolem 180 vajec ročně, by to znamenalo o něco víc než jednu slepici na osobu. Výpočet je jen ilustrace a nezohledňuje vejce zpracovaná v potravinářství.
Podobně lze číst ceny: když výrobce dostane za vejce kolem 4 korun a spotřebitel zaplatí zhruba 6, připadá na zpracování, třídění, balení, dopravu, marži obchodu a daň přibližně třetina konečné ceny. Přesné rozdělení se mezi obchody liší, proto jde o hrubou orientaci a ne o účetní údaj.
22. Mýty a fakta o velkochovech
| Tvrzení | Jak to je |
|---|---|
| Všechna česká vejce jsou z velkochovů. | Ne. Podle ministerstva drželo v roce 2025 domácí chovy zhruba 3,6 milionu slepic z celkových 8,7 milionu, ale jejich vejce se většinou nedostanou do obchodů. |
| Česko vejce jen dováží. | Ne. Soběstačnost je odhadem 85 % a značná část produkce se vyváží, hlavně do Německa a na Slovensko. |
| S masem je to stejné jako s vejci. | Ne. U masa pokrývá domácí produkce jen asi 61 % spotřeby. |
| Klec je totéž co klec. | Ne. Konvenční a obohacená klec se výrazně liší prostorem i vybavením (550 cm² proti 750 cm² na slepici a hnízdo, hřad a hrabání). |
| Dražší vejce znamená vždy lepší vejce. | Cena odráží především způsob chovu a náklady, ne automaticky chuť nebo výživovou hodnotu. |
| Ptačí chřipka je jen problém velkochovů. | Nákaza může zasáhnout kterékoli hejno včetně domácího; velkochovy ale hlásí největší počty zvířat. |

Čak radí
Když příště uvidíte v obchodě vejce, otočte krabičku. Najdete tam kód chovu, zemi původu i číslo chovu. Je to jednoduchý způsob, jak vědět, odkud jídlo pochází.
23. Slovníček pojmů
- Brojler: kuře chované na maso, rychle rostoucí.
- Nosnice: slepice chovaná na konzumní vejce.
- Kuřice: mladá slepice před začátkem snášky; odchov trvá do 15 až 17 týdnů.
- Turnus: jeden výkrmový cyklus v hale mezi dvěma vyklizeními.
- Podestýlka: hrabavý materiál na podlaze haly.
- Obohacená klec: klec s hnízdem, hřadem a místem na hrabání.
- Voliéra: víceúrovňový systém, kde se slepice volně pohybují mezi patry.
- Soběstačnost: poměr domácí produkce a domácí spotřeby.
- Biosekurita: soubor opatření proti zavlečení nákaz.
- Komoditní karta: pravidelný přehled trhu zveřejňovaný Ministerstvem zemědělství.
24. Co sledovat, chcete-li být v obraze
Zajímáte-li se o obor, nejvíc se dozvíte z pravidelných zdrojů. Ministerstvo zemědělství zveřejňuje komoditní karty drůbeže a vajec s vývojem cen, obchodu a spotřeby. Český statistický úřad vydává počty zvířat a bilance. Státní veterinární správa informuje o aktuální nákazové situaci a o opatřeních pro chovatele. Zprávy od zástupců oboru, například Agrární komory, jsou užitečné, ale je dobré mít na paměti, že představují pohled chovatelů, a proto je srovnávejte s ověřenými čísly.
Pro domácího chovatele je praktické číst i zprávy o cenách krmných směsí. Pohyb ceny obilí a směsí se dříve nebo později objeví i v ceně zrna, kterou platíte vy. Podle ministerstva se cena směsi pro nosnice mezi lety 2022 a 2024 snížila z 9 069 na 6 841 Kč za tunu, tedy zhruba o čtvrtinu, v roce 2025 se vrátila na 7 282 Kč.
25. Časté otázky o českém drůbežnictví
Kolik vajec se v Česku ročně vyprodukuje?
Podle Ministerstva zemědělství šlo v roce 2025 o 2 281 milionů kusů konzumních vajec, o 3,1 % více než v roce 2024. Celková spotřeba byla odhadem 2,68 miliardy kusů, rozdíl se doplňuje dovozem.
Kolik vajec zkonzumuje průměrný Čech?
Komoditní karta uvádí 238 kusů na obyvatele v roce 2024, 237 v roce 2023 a 234 v roce 2022. Starší novinové shrnutí uvádělo vyšší číslo 263, protože počítá jinak, proto čísla z různých zdrojů nesrovnávejte.
Je Česko v produkci vajec soběstačné?
Téměř. Odhad pro rok 2025 je 85 %, pro rok 2024 84 %. Evropská unie jako celek se pohybuje kolem 100 % a více.
Jak je na tom Česko s drůbežím masem?
Produkce činí kolem 267 tisíc tun živé hmotnosti, spotřeba zhruba 438 tisíc tun (rok 2024, odečteno z grafu). Soběstačnost vychází přibližně na 61 %.
Odkud k nám jde dovážené drůbeží maso?
Hlavně z Polska (asi 66 % dovozu v roce 2025), dále z Maďarska (8 %) a z Brazílie (4,7 %).
Kolik drůbeže se v Česku chová?
Podle ČSÚ asi 23,5 milionu kusů na konci roku 2025 a 25,9 milionu na konci roku 2024. V roce 2005 to bylo asi 26,6 milionu.
Kolik slepic je v domácích chovech?
Ministerstvo zemědělství uvádí pro rok 2025 zhruba 3,6 milionu nosnic v domácích hospodářstvích a 5,1 milionu v zemědělském sektoru.
Kolik vajec snese komerční nosnice a kolik domácí slepice?
Podle novinového shrnutí z roku 2023 asi 307 vajec ročně u komerčních nosnic a kolem 180 u slepic z domácích chovů. Přednáška VFU uvádí za 64 týdnů produkce průměrně 180 vajec.
Proč se maso dováží, když si ho můžeme vyrobit?
Spotřeba roste rychleji než domácí produkce a dovezené maso bývá často levnější. Domácí producenti si stěžují na tlak cen a rozdíly v nákladech.
Kolik stojí vejce od výrobce a v obchodě?
V roce 2025 stálo vejce u výrobce průměrně 3,59 Kč a pro spotřebitele 4,95 Kč. V květnu 2026 kolem 4,15 Kč u výrobce a 5,9 Kč v obchodě.
Kolik stojí kuře?
Podle ministerstva stálo celé kuře pro spotřebitele v roce 2025 průměrně 69,50 Kč za kilogram, výrobci dostávali za jatečné kuře kolem 29 Kč za kilogram.
Jak se liší vejce z klece a z haly?
Jde o způsob chovu, který se promítá do ceny. V květnu 2026 byla vejce velikosti M z hal u výrobců o zhruba 29 % dražší než z klecí.
Co znamená číslo na skořápce vejce?
Označuje způsob chovu nosnice: 0 bio, 1 volný výběh, 2 halový chov, 3 klecový chov. Podrobnosti najdete v článku o kódu na vejci.
Jsou klece pro nosnice zakázané?
Konvenční klece jsou v EU zakázány od roku 2012. Obohacené klece zůstaly povoleny, ale podle zpráv z roku 2023 se připravoval jejich zákaz od roku 2027; aktuální stav si ověřte u Ministerstva zemědělství.
Kolik místa má slepice v obohacené kleci?
Podle podkladů VFU Brno 750 cm² využitelné plochy, 15 cm hřadu a 12 cm krmítka, k dispozici jsou hnízdo a prostor pro hrabání.
Kolik slepic je v obohacených klecích?
Na konci roku 2022 asi 60 % z 5,15 milionu nosnic v zemědělských podnicích podle Agrární komory.
Jak dlouho trvá výkrm kuřat?
Konkrétní délku jsme z použitých zdrojů neověřili. Doložený je režim haly: podestýlka 5 až 10 cm, teplota 18 až 21 °C od pátého týdne, vlhkost 65 až 70 %.
Kolik turnusů výkrmu proběhne v hale za rok?
Podle přednášky VFU se v hale stihne 6,5 až 7 turnusů, mezi nimi se hala čistí a dezinfikuje.
Jaké předpisy upravují výkrm kuřat?
Vyhláška č. 208/2004 Sb. a zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání.
Kolik je v Česku chovatelů drůbeže?
Podle Agrární komory kolem 200 registrovaných chovatelů, z toho několik velkých a mnoho menších než 100 000 slepic.
Kolik stojí postavit novou halu pro nosnice?
Jeden ředitel farmy v roce 2023 uvedl 60 milionů korun za halu, z toho 15 milionů pokryla dotace. Jde o jednotlivý příklad, ne o průměr.
Co se stalo na farmě u Tachova?
Na přelomu let 2022 a 2023 byla kvůli ptačí chřipce utracena asi 750 000 nosnic, tedy zhruba 15 % komerčního hejna v zemi.
Jak se chovatel chrání před ptačí chřipkou?
Odděluje hejno od divokého ptactva, zakrývá krmivo a vodu, omezuje vstup a při podezření volá veterináře. Při vyhlášeném riziku dodržuje pokyny Státní veterinární správy.
Je levnější vejce horší?
Cena a kvalita nejsou totéž. Rozdíl je hlavně v tom, jak se zvíře chovalo. Čerstvost se pozná podle data minimální trvanlivosti a z testu čerstvosti, viz samostatný článek.
Které kraje mají nejvíc slepic?
Podle shrnutí z roku 2023 Pardubický a Středočeský, nejméně Liberecký a Ústecký.
Kdy je chov vajec nejziskovější?
Podle zástupců oboru zhruba od září do Velikonoc, kdy je poptávka nejvyšší.
Je vlastní chov slepic výhodnější než nákup vajec?
Ekonomicky většinou ne, řada lidí chová pro radost, kvalitu a kontakt se zvířaty. Domácí slepice snášejí méně než komerční hybridy, ale žijí déle.
Jak podpořit české chovatele?
Čtěte označení země původu, zvažujte lokální producenty a rozumějte tomu, že vyšší cena často odráží lepší podmínky zvířat a vyšší náklady.
Kde najdu aktuální čísla?
V komoditních kartách Ministerstva zemědělství, ve statistikách ČSÚ a ve zprávách Státní veterinární správy.
Shrnutí
- České drůbežnictví tvoří velkochovy a statisíce domácích slepic, které se liší výkonem i cílem.
- Vejce si Česko zajišťuje zhruba z 85 %, drůbeží maso jen přibližně z 61 %.
- Maso se dováží hlavně z Polska, vejce z Polska a Ukrajiny, část domácí produkce se vyváží.
- Největší výdaje chovatelů jsou krmivo a energie, jejich ceny silně kolísají.
- Obor čelí přechodu z klecí, ptačí chřipce a tlaku cen v řetězcích.
- Spotřebitel může volbou vajec podle kódu a původu přispět k tomu, jak se zvířata chovají.

Čak radí
Děkuji, že jste došli až na konec. Doma chováte slepice, nebo se jen chcete vyznat v tom, odkud jídlo pochází? V obou případech vám v Časkrmení rád poradím s krmivem, napáječkami i vybavením kurníku. Přeji hodně zdravých slepic a dobrých vajec.
Zdroje a právní předpisy
- Ministerstvo zemědělství ČR: Komoditní karta Drůbež, září 2025
- Ministerstvo zemědělství ČR: Komoditní karta Vejce, květen 2026
- Český statistický úřad: Informace o počtu drůbeže v České republice
- VFU Brno: přednáška Chov a welfare drůbeže, 2024
- ČTK / České noviny: Pětina chovatelů drůbeže zvažuje ukončení chovu, 29. 3. 2023
- ČTK / Forbes: Máte rádi vajíčka? České nosnice jich loni snesly 2,2 miliardy, 2023
- Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání
- Vyhláška č. 208/2004 Sb., minimální standardy ochrany hospodářských zvířat – výkrm kuřat
Článek má informativní charakter a nenahrazuje právní ani veterinární poradenství. Údaje se mění, před rozhodnutím ověřte aktuální znění předpisů a statistik.
Čak má pro vás tipy!
Rady k chovu, krmení a péči o zvířata a občas i akce jen pro odběratele. Žádný spam, odhlásit se můžete kdykoli.
Po odeslání vám přijde e-mail s odkazem pro potvrzení odběru. Souhlasíte se zasíláním informací dle zákona č. 110/2019 Sb.
BAJONET NAPÁJEČKA BAYO PRO DRŮBEŽ 1,5l
Ruční drůbeží napáječka pro drůbež z kvalitního PP kopolymeru se snadno plní a jednoduše se s ní díky rukojeti manipuluje.
Skladem2 ks
199,-
TUBUSOVÉ DRŮBEŽÍ KRMÍTKO R-LINE 1 kg
Červeno - bílé tubusové drůbeží krmítko značky R-line má praktický úchyt a dá se použít jak zavěšené tak položené na podlaze.
Skladem1 ks
199,-
DRŮBEŽÍ TUBUSOVÉ PLASTOVÉ KRMÍTKO 18 l
Tubusové krmítko o objemu 18 litrů disponuje praktickým úchytem pro snadné přenášení. Vhodné pro chov na podestýlce
Skladem5 ks
1399,-
RUČNÍ DRŮBEŽÍ NAPÁJEČKA 1,5 l
Ruční klobouková plastová napáječka je určena pro chov drůbeže. Obsah drůbeží napáječky je 1,5 l.
Skladem3 ks




info@caskrmeni.cz




