Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

DEMODEX U PSŮ

 

Demodikóza, červená prašivina, demodexový svrab, zákožkový svrab, toto vše je označení pro parazitární onemocnění kůže vyvolané přemnožením roztočů z rodu Demodex.

 

Demodex canis je v mojí praxi zodpovědný za většinu lézí u psů. 

Tito parazité osidlují chlupové folikuly a živí se jejich buňkami a mazem. 

Vývoj tohoto parazita trvá 20-35 dní. 

Zajímavostí je, že Demodex je přítomný v malém počtu i v kůži většiny zdravých psů bez jakýchkoliv klinických příznaků onemocnění. 

Nejsou zcela objasněny důvody, které vedou k propuknutí klinické formy onemocnění, která je již viditelná. Existuje však návaznost se snížením imunity psa a následné nadměrné množení populace demodexů v jeho kůži. Samozřejmě se uplatňují i genetické tedy dědičné faktory. 

 

Formy demodikózy

Existují dvě formy demodikózy – ložisková, tedy projevující se velmi malou lézí na kůži psa a generalizovaná, která vzniká rozšířením ložiskové formy, nebo více postiženými ložiskovými lézemi na kůži psa. 

 

Příznaky demodikozy

V případě ložiskové infekce můžeme pozorovat malé změněné místo na kůži psa projevující se šupinatěním, ztrátou srsti, začervenáním nebo jen velmi malého prořídnutí srsti. Ložisková forma je nejčastěji na obličeji nebo na předních končetinách psa. Zajímavostí je, že až 90 % těchto případů se vyléčí samo.

 

U generalizované formy pozorujeme již rozsáhlá místa bez srsti, která jsou doprovázena šupinatěním, zvýšeným mazotokem, začervenáním kůže, tvorbou pupínků, vřídků a zesílených tzv. chlupových keratinových zátek. Často se psi mohou také intenzivně škrábat a tímto způsobem si kůži mohou traumatizovat. Z důvodu škrábání může vznikat i bakteriální zánět kůže. Další zajímavostí u této formy je, že mohou vznikat i otoky tlapek projevující se cystami v meziprstí psa, které mohou praskat a vytékat z nich krvavý až hnisavý sekret. 

 

Může můj pes chytit demodexe od jiného psa?

Horizontální přenos, tedy přenos z jednoho jedince na druhého, obvykle kontaktem s různými tělními sekrety nebo jinými tekutinami apod. je u demodexe možné jedině během krátkého období po porodu z feny na štěňata, jinak nikoliv.

 

Jak diagnostikovat demodexe?

Především se jedná vždy o kompletní klinické vyšetření, které by mělo předcházet vyšetření specializovaná, tedy následně vyšetření dermatologické.

Během dermatologického vyšetření se běžně vyšetřují pod mikroskopem kožní seškraby, avšak v mnohých případech, je kůže již velmi zesílená, a tak jsou parazité příliš hluboko pro možné prokázání. Diagnózu lze s největší úspěšností určit biopsií kůže, tedy odběrem kůže k histologickému vyšetření. Z tohoto hlediska je však lepší nastavení preventivní léčby, která psa ochrání i proti dalším parazitům.

 

Léčba demodikozy

Historicky byla léčba demodexe velmi náročná, opravdu velmi.

V dnešní době nám moderní veterinární medicína umožňuje snadnou aplikaci ochucených tablet do tlamy psa nebo speciální spot-on kapky pro aplikaci na kůži psa ve frekvenci 1x měsíčně. 

 

Důležité je také vyloučit, popřípadě léčit sekundární infekce, především bakteriální, způsobené škrábáním psa a zvolit vhodná antibiotika.

 

Vzhledem k dědičným predispozicím vůči demodikoze se nedoporučuje používat k chovu psy, trpící generalizovanou formou.

 

Nikdy nepodceňujte kontrolní vyšetření u veterináře a vždy provádějte dermatologické vyšetření.

 

NIKDY nepoužívejte kortikosteroidy, neboť jejich imunosupresivní účinek zhorší průběh onemocnění, jelikož demodex se množí při oslabené imunitě výrazněji.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.