Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

MOHOU PSOVI ANTIBIOTIKA UBLÍŽIT?

 

Jednou z největších výzev, kterým dnes veterinární i humánní lékaři čelí, je vybrat vhodná antibiotika, která účinně pomohou pacientovi zotavit se z infekcí a zároveň mu neublíží.

 

Jak by mohlo dojít k poškození pejska, kterému jsou podávána antibiotika? Jedním z běžných příkladů je jejich nadměrné předepisování a následné užívání, když to není skutečně potřeba.

 

Sdělím vám svůj příběh z mojí praxe:

3letý pudlík, kluk jménem Jerry, začal mít ze den řídký páchnoucí průjem.

Majitel byl přesvědčivý v tom, že pejsek nedostal a nemohl sníst něco neobvyklého. Granule, které měl běžně, byly ve vynikajícím složení.

Jerry nebyl jen delší dobu odčerven, a tak jsem udělala rozbor stolice.

Při koprologii jsem nenalezla žádné parazity a ani výtěr z rekta pod mikroskopem neobsahoval nic netypického.

Jerry nebyl ani dehydrovaný, nezvracel a nebyl ani skleslý.

Teplotu měl normální a jeho prohmatáním jsem odhalila pouze plynaté břicho, které nebylo nijak bolestivé.

 

Moje diagnóza byla virová enteritida, říkejte tomu třeba "střevní chřipka", chcete-li. Po prodiskutování mé diagnózy a preferované léčby spočívající v odepření veškerého krmiva na 24 hodin, umožnění dostatku čerstvé vody s následným pomalým rozkrmením dietním typem stravy podávanou včetně probiotik, se majitel zeptal: „A vy nedáte Jerrymu ani antibiotika?"

 

Musela jsem přesvědčit dotčeného a skeptického majitele, že pokud je moje diagnóza správná, Jerry nepotřebuje antibiotika a ve skutečnosti by mohl dostat mnohem horší průjem, pokud bychom šli touto cestou.

 

Navíc, jakmile je u pacienta použito antibiotikum zbytečně, existuje riziko rozvoje rezistentní populace bakterií. A jednoho dne, až by byla tato antibiotika skutečně potřeba, může být infekce vůči tomuto léku odolná.

 

To, co Jerry potřeboval, bylo šetření trávícího traktu a znovu osídlit zažívací trakt „dobrými“ bakteriemi, aby mohla být obnovena správná rovnováha bakteriální flóry. Kdybychom mu dali antibiotika, která zlikvidují vše, i to dobré co zbylo, příznaky by se jen zhoršily.

 

Za 24 hodin byl Jerry bez průjmu, začal pozvolně jíst dietní stravu s probiotiky a za dalších 24 hodin měl již formovanou stolici. Celkově dva dny terapie bez jediné injekce a podaných antibiotik, stačilo jen si stát za svojí diagnózou.

 

Podávání antibiotik by mělo být vyhrazeno pouze psům, kteří je skutečně potřebují. Často majitelé podávají zbylá nedobraná antibiotika, nahodile je dávkují, anebo si přečetli na diskuzním fóru, že jejich pejsek má tu a ten problém a jinému pejskovi pomohla určitá antibiotika, tak je vyžadují. Nedělejte to!

 

Veterinární lékař, kterého si sami svým nejlepším úsudkem zvolíte, stojí za celoživotní péči vašeho člena rodiny a jde mu o zdraví svého pacienta stejně tak jako vám.

 

Důvěřujte mu anebo si zvolte jiného, kterému důvěřovat budete.

Rozhodně terapii nevyžadujte anebo ji nelečte svépomocí – takto totiž končí případy, kdy antibiotika či jiné léky mohou nenávratně vašemu mazlíčkovi ublížit.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.

Zavřít okno