Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

MŮJ PES DÝCHÁ ZVLÁŠTNĚ. JAKÉ JE NORMÁLNÍ DÝCHÁNÍ PSA?

 

Dýchá váš pes těžce, nebo si nejste jisti, zda je jeho dýchání normální?

Kdy jsou problémy s dýcháním u psů akutní?

A je váš pes více ohrožen dýchacími problémy?

Jsou všechny problémy s dýcháním psů důvodem k co nejrychlejší návštěvě veterináře?

 

Podívejme se zde na některé běžné otázky a obavy týkající se psího dýchání:

 

Kdy jsou problémy s dýcháním u psa mimořádné?

Kdykoli si myslíte, že váš pes má potíže s dýcháním – rozhodně nečekejte a kontaktujete veterináře. Nikdo nikdy ještě nenechal svého mazlíčka vyšetřit „zbytečně“, vždy vám kvalitní veterinární vyšetření dá nejvíce odpovědí, pokud jsou jen dobré, je to dobré, nikoliv zbytečné.

 

Jak vypadá normální psí dýchání?

Abychom vám pomohla určit, co by problémy s dýcháním psa mohly znamenat a zda dýchací problémy vašeho psa vyžadují akutní péči, pomůžu vám pochopit, jak vypadá normální psí dýchání anebo jaké dýchání, je považováno za normální.

 

Pes, který normálně dýchá, běžně dýchá nosem se zavřenou tlamou, tento typ dýchání je normální při klidové aktivitě. Při vyšší aktivitě, nebo teplém počasí může pes dýchat, tedy ochlazovat se dýcháním, s tlamou otevřenou, tedy může i dýchat tlamou.

 

Počet dechů vašeho psa ve fyziologickém rozmezí je 10 – 30 dechů za minutu.

Avšak jsou situace, například stres, výrazná aktivita či teplé počasí, kdy se považuje za normální i překročení tohoto rozmezí.

 

Pokud váš pes leží v chladném dni na gauči a těžce dýchá nebo dýchá velmi rychle, může to být známkou toho, že něco není v pořádku. Pokud váš pes zadýchává, kašle, sýpe nebo zapojuje k dýchání i břicho, může to být známka, že něco není v pořádku.

 

Která plemena psů jsou více ohrožena dýchacími problémy?

Pokud váš pes při normální klidové aktivitě dýchá hlasitě či chroptí – nejspíš budete mít takzvané brachycefalické plemeno, tj. plemeno s krátkým čumákem, jako jsou boxeři, buldoci, mopsové a shih- tzu.

 

Tato plemena mají určité potíže nejen s dýcháním, kvůli téměř ploché struktuře jejich obličeje. Úzké nosní průchody, zkrácená čichová partie, prodloužené měkké patro, to jsou všechno faktory účastnící se tzv. brachycefalického syndromu, který těmto psům dýchání ztěžuje.

 

Pokud máte podezření na dýchací potíže u brachycefalických psů, je vždy nutné zkontaktovat pohotovostní pracoviště.

 

Co tedy způsobuje problémy s dýcháním psů?

Mnoho různých věcí může způsobit problémy s dýcháním psa. Namáhavé dýchání může být způsobeno onemocněním horních i dolních dýchacích cest dýchacích, onemocněním srdce, onemocněním pleurálního prostoru (dutina mezi plícemi a vnitřní částí těla) a onemocněním plicního parenchymu postihujícím plíce.

To je důvod, proč je důležité nechat svého psa zkontrolovat veterinářem, kdykoli máte podezření, že nadměrně dýchá nebo má problémy s dýcháním.

 

Jak se diagnostikují problémy s dýcháním u psa?

Veterináři pouhým pohledem a poslechem plicního pole umí rychle vyhodnotit závažnost dechových potíží, poskytnout pacientovi naléhavou lékařskou terapii a doporučit diagnostiku podle potřeby k dalšímu posouzení situace.

 

Veterinář provede také kompletní klinické vyšetření, kde je jeho součástí i zaměření se na dýchací systém. Důležité je také posouzení barvy sliznic, kdy bledé, namodralé nebo fialové dásně jsou známkou toho, že váš pes nemá dostatečný přísun kyslíku.

 

Jak se léčí dýchací potíže psa?

Záleží vždy na závažnosti a možné diagnóze. Často je při nedostatku kyslíku nutností poskytnout kyslíkovou terapii, injekční nebo inhalační léky a někdy i mini-invazivnější procedury, jako je například torakocentéza, kdy se do hrudní dutiny umístí jehla, aby se vypustila tekutina nebo vzduch.

Veterinář často doporučí také rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření hrudníku.

 

Mějte na paměti, že:

Těžké dýchání, namáhavé dýchání nebo nadměrné dýchání není něco, co byste měli ignorovat. Bez dostatku kyslíku může váš pes zemřít.

 

Navštivte pohotovostní kliniku anebo alespoň kontaktujte veterináře, pokud zaznamenáte výrazné dechové úsilí, zrychlený dech nebo abnormální barvu sliznice Obavy z onemocnění dýchacích cest jsou ty, které se neberou na lehkou váhu, a doporučuji je co nejdříve řešit adekvátní diagnostikou.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.

Zavřít okno