Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

ELEKTRICKÝ OBOJEK U PSA

 

CO TO JE, JAK FUNGUJE A K ČEMU SLOUŽÍ

V posledních letech se rozmohly tzv. elektrické obojky pro psy. Moderní výcviková pomůcka, která nemá být určitě první volbou a do rukou patří jen zkušenému vyrovnanému chovateli či cvičiteli psů. Jsou to takové ty zvláštní krabičky na krku psa, které mnoho lidí zaměňuje za GPS navigace. 

 

Elektrické obojky obsahují vždy dvě částivlastní obojek s krabičkou/přijímačem, upevňující se na krk psa a přijímající signály z na něj napojeného ovladače/vysílače. Tím majitel obojek a tím pádem i psa na dálku řídí. Dle pokynu přijímač vydává zvuk (pípnutí, či delší zvonění), případně vibraci až elektrický impulz – různého stupně. Přijímač obsahuje dvě kovové elektrody, které  mohou být různě dlouhé (dle délky srsti) a vedou onen elektrický vzruch. Elektrický impuls není pro psa bolestivý, ale je velmi nepříjemný a lze ho přirovnat ke ,,kousnutí na dálku“. 

 

Obojky slouží k zabránění nežádoucího chování psa bez přítomnosti majitele (štěkání v bytě, na zahradě na sousedy), omezení nevyžádaného a nebezpečného loveckého chování na procházkách nejen po lese či výcviku problematičtějších jedinců, kde selhali jiné metody a mohli by být nebezpeční pro sebe i své okolí a neposlední řadě odstranění nevhodného chování jako skákání a útočení na lidi či jiná zvířata, požírání exkrementů a jiných odpadků na procházce. 

 

Výhodou tohoto výcviku je rychlá reakce na chování psa, což i mu umožní rychlejší pochopení, co po něm jako majitelé chceme/nechceme a možnost cvičit bez vodítka. 

 

TYPY OBOJKŮ

Na trhu je spousta značek a typů obojků. Obecně se dělí podle plemene (pro větší a menší psy), podle dosahu – vzdálenosti, kam ještě dosáhne signál (200/400/600/800m, 1/2km apod.), podle typu signálu (zvuk, ultrazvuk, vibrace, elektrické, hlasové, sprejové), podle vodotěsnosti (vodotěsné, voděodolné, ponořitelné – lze se s nimi koupat), přijímač je většinou ponořitelný, což zajišťuje, že pes s obojkem může bez problému koupat a nemusíme se bát ani v silném dešti, ovladače spíše voděodolné. Dále rozlišujeme zda je přístroj možný použít pro jednoho či více psů. Obojky mohou být napájeny vyměnitelnými bateriemi, či být na nabíjení ze sítě. 

 

Existují tzv. protištěkací obojky, které má pes například na zahradě a majitel nemusí být přítomen, k impulzu dojde po zaštěkání samovolně. 

 

DOPORUČENÍ

 

Přestože použití elektrického obojku není bolestivé, vždy doporučuji vyzkoušet všechny možné neinvazivní metody výcviku a po obojku sáhnout pouze jako po poslední volbě. Nikdy nekupujte obojek, aniž byste absolvovali výcvik a konzultaci u zkušeného trenéra, případně se poradili s více cvičiteli. V neposlední řadě zkonzultujte použití obojku vždy se svým ošetřujícím veterinárním lékařem!!!

 

Zkušený trenér by Vám navíc měl vysvětlit a naučit Vás, jak správně takový prostředek používat, neboť v rukou nezkušeného majitele může přinést více škody než užitku. 

 

Je důležité používat korekce úsporně, přiměřeně a vždy stejně, stejně jako nejdřív pochopit, jak funguje reflexní oblouk zvířete. 

 

Na obojek je nutné vždy psa postupně naučit a to nejlépe v uzavřeném prostoru (například oplocená zahrada), kdyby došlo k prvotnímu úleku, aby nedošlo k útěku a nebyla situace pro psa ještě nebezpečnější. 

 

Vždy doporučuji si obojek a jeho stupně vyzkoušet na sobě. 

 

Nikdy nenoste ovladač v kapse či batohu, mohlo by dojít k pomačkání tlačítek a nepříjemnostem pro psa. 

 

KDY NEPOUŽÍVAT – KONTRAINDIKACE NEJEN VETERINÁRNÍ

 

Elektrický obojek nedoporučuji a neměl by být používán u psů trpících epilepsií či jiným onemocněním nervového systému. U psů predisponovaných může být i spouštěčem tohoto problému. Dále není vhodný pro kardiaky, zvířata s arytmiemi a jinými kardiovaskulárními onemocněními. 

Elektrické obojky nejsou určena pro štěňata! 

 

VLASTNÍ ZKUŠENOST

 

S elektrickými obojky mám zkušenosti několik let, a pokud jsou rozumně a správně používány, přináší do života chovatelů jistotu a lepší ovladatelnost nejen problematického chování jejich čtyřnohého přítele, což je vhodné hlavně během krizových situací, které mohou nastat.  Pro psy pak znamenají větší bezpečí a volnost.

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.