Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.
JAK FUNGUJÍ ANTIBIOTIKA PRO PSY? část 2.
Nejdůležitějším faktem, který valná většina majitelů opomíjí je ten, že antibiotika, která jsou podávaná perorálně, tedy do tlamičky mazlíčka, působí systémově - CELKOVĚ.
Pokud má váš pes problémy s bakteriálním zánětem plic, spolknutá antibiotika nepůsobí jen v plicích a do plic se nedostávají tím, že je namísto do žaludku pes naakumuluje rovnou do plic.
Tedy systémově podávaná antibiotika, která pes spolkne se vstřebávají v zažívacím traktu. Nejprve se tableta antibiotika rozpustí v žaludku, následně jde do tenkého střeva a zde jako většina živin vstupuje do cirkulace krve ze které přestupují nebo se vylučují do dalších částí psího těla a to v sestupných koncentracích – žaludek, střevo, krev, játra, krev – transport do celého tělního systému.
Nutno podotknout, že krev účinnou látku antibiotik rozvádí všude po těle a nutné je si uvědomit, že většina infekcí není lokalizovaná v žilním prostoru, ale v jiných tělních tekutinách a tkáních. Schopnost ve volbě a dávce antibiotika dosáhnout těchto lokalit je z hlediska účinku léčby zásadní. Stejně tak zásadní je si uvědomit, že takto podávaná antibiotika působí tedy celkově.
Zjednodušeně řečeno, léčivo – antibiotikum neví kde působit a kde nikoliv, nevybírá si jeden cílový orgán nebo konkrétní centimetry zánětu kůže na těle, putuje po celém organismu a účinkuje v celém systému – systémově, celkově.
Pokud se plácáte v tento moment do čela a říkáte si:“ vždyť to je jasné!“, upřímně vám říkám že není! Takto totiž nepůsobí jen antibiotika, ale všechna perorálně podaná léčiva. Třeba takový lék na žaludek, který snižuje kyselost žaludku – omeprazol, neúčinkuje přímo v žaludku, dostává se stejným způsobem do krve a na žaludek účinkuje z venku, nikoliv zevnitř.
Antibiotika dále působí jedním ze dvou způsobů: buď přímo zabíjejí bakterie (baktericidní), nebo inhibují / zastavují / znemožňují jejich růst (bakteriostatická). Výběr antibiotika závisí na místě infekce a na konkrétních bakteriích, čímž minimalizují jakékoli vedlejší účinky.
Antibiotiky léčíme pouze bakteriální infekce!
ANTIBIOTIKA NA JINÉ PŘÍČINY INFEKCE NEFUNGUJÍ.
Nemusí bohužel někdy fungovat ani na ty bakteriální, pokud jsou nadužívány!
Pravděpodobnost rezistence / odolnosti bakterií na antibiotika je důvodem, proč většina kvalitních veterinářů a obecně lékařů předepisuje antibiotika opatrně, protože nadměrné užívání „nepotřebných“ antibiotik často vede k rezistenci a tělo psa (jeho infekční bakterie) se stává vůči antibiotikům odolným a tak nefungují.
Jak se bakterie množí, nemoc se zhoršuje a je čím dál obtížnější ji léčit. Veterináři se tomu snaží předejít předepsáním nejvhodnějšího antibiotika pro danou bakterii, výběrem vhodné
dávky a doporučením optimální délky léčby. To je důvod, proč, i když váš pes vypadá, že se zlepšuje, je velmi důležité držet se celého plánu antibiotické léčby.
Mikrobiomová nerovnováha
Antibiotika samozřejmě mohou zabít i ty zdravé „hodné“ bakterie v těle. Základní bakteriální mikrobi v těle psa, například v zažívacím traktu a kůži, hrají důležitou roli při udržování homeostázy těla. Zlepšují imunitní systém psa, trávení, a dokonce i tvorbu důležitých vitamínů a minerálů. Z tohoto důvodu je vhodné doplnit antibiotickou léčbu probiotiky.
Jaké jsou nejčastěji užívaná antibiotika pro psy a co léčí?
Antibiotika rozhodně nejsou univerzálním lékem na veškeré bakteriální infekce.
K léčbě různých bakteriálních onemocnění se používají různé typy antibiotik.
Zde uvedu ty nejčastější:
- Amoxicilin se nejčastěji používá k léčbě infekcí kůže, plic a močových cest. Je to často antibiotikum takzvané první volby.
- Metronidazol je antibakteriální a antiprotozoální antibiotikum, které se používá k léčbě anaerobních bakteriálních a protozoálních onemocnění včetně Giardia a Trichomonas. Je často tedy používán k léčbě průjmu a jiných gastrointestinálních problémů.
- Clindamycin je antibiotikum používané u psů a koček k léčbě řady bakteriálních onemocnění. Běžně se používá na rány, pyodermie, abscesy, onemocnění kostí a zubů.
- Gentamicin se používá k léčbě převážně dýchacích cest, infekcí ran, zápalu plic, infekcí krevního řečiště, infekcí močového měchýře a infekcí kůže a uší.
- Doxycyklin je širokospektrální antibiotikum, což znamená, že může bojovat proti různým bakteriím. Často se používá na nemoci přenášené klíšťaty a na záněty cest dýchacích.
PAMATUJTE!
Pokud vašemu mazlíčkovi veterinární lékař bez konkrétní diagnózy nepředepíše ihned antibiotika není špatný, je jen opatrný a nechce zdravotní stav vašeho člena rodiny zhoršit. Věřte mu a sami klaďte velký důraz na diagnostiku, která přináší cílenou léčbu, která se jedině tak stává úspěšnou pro danou nemoc.
autor článku: MVDr. Anet Křesalová VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz
Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. |