Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

Nemocné srdce u psa

Srdce je nejdůležitější orgán pro zachování životních funkcí. Jeho hlavním úkolem je zajišťovat oběh krve v cévách. Asi všichni známe symbol srdce, který mu lidé přisoudili. Se skutečným tvarem srdce ovšem nemá tento symbol mnoho společného. Srdce je dutý vak uložený v hrudním koši mezi plícemi. Jeho stěnu tvoří především speciálně utvářená svalovina ( myokard ), vnitřní stěnu tvoří výstélka ( endokard ) a vnější vrstvu tvoří vazivový obal ( epikard ). Celé srdce je pak uloženo ve vazivovém vaku s malým množstvím tekutiny ( perikard ). Vnitřní dutina srdce je rozdělena na 4 oddíly - 2 předsíně a 2 komory. Díky činnosti svaloviny se střídají v srdečním cyklu dva stavy - kontrakce, stažení - systola, při ní je krev posunována do dalších částí a uvolnění, roztažení - diastola, při které se daný oddíl naplňuje krví. Srdce svou činností zajišťuje u savců dva krevní oběhy - malý, plicní a velký, tělní oběh.
Činnost srdce musí být pravidelná a neustálá. To v srdci zajišťují speciální struktury, tzv. převodní systém srdeční. Další velmi důležitou součástí srdce jsou srdeční chlopně. Podle jejich tvaru se označují jako cípaté, které jsou mezi síněmi a komorami a poloměsíčité, které jsou v ústí velkých cév odstupujících ze srdce - aortě a plicnici. Je zřejmé z tohoto úvodu, že srdce je orgán velmi složitý a tudíž i jeho nemocí může být celá řada.

Cílem tohoto povídání není obsáhlá kardiologie pro lékaře, ale základní informace pro chovatele. Takže, jak poznáte, že může mít váš pes problémy se srdíčkem? Upřímně řečeno, v začátcích vlastně nijak. Nejčastějším onemocněním jsou totiž změny na chlopních, v jejichž důsledku dochází k abnormálním zvukům při poslechu srdce, tzv.šelestům a ty opravdu bez fonendoskopu a zkušeností nemůže laik poznat. Proto je samozřejmostí ( nebo by mělo být ), že při pravidelných vakcinacích lékař psa vyšetří a při tomto vyšetření občas, zejména u starších jedinců, zjistí šelest na srdci. Následují otázky na chovatele, zda je pes víc unavený, při procházkách více odpočívá, zda se objevuje noční nebo ranní kašel. Pokud nic z uvedeného zatím pejsana netrápí, léčba se zatím nenasazuje, ale je vhodné se domluvit na kontrolním vyšetření srdce za několik týdnů až měsíců, v případě zhoršování stavu samozřejmě okamžitě. Pokud už pes vykazuje některé potíže, je vhodné provést podrobnější vyšetření srdce, které dnes již díky technice není problém. Součástí takového vyšetření je jednak rentgen, který přehledně zobrazí situaci v celém hrudníku, tvar a velikost srdce, stav plic a pak také vyšetření ultrazvukem, které umožní posoudit stav chlopní, proudění krve, sílu srdeční stěny apod. No a na základě zjištěných skutečností se zahájí léčba. Tato musí být už doživotní a pravidelná. Začíná se tzv. ACE inhibitory, které mají za úkol zlepšovat tlak v cévách a tím šetřit srdce při jeho práci. Další skupinou jsou tzv.kardiotonika, která zlepší sílu srdečního svalu při kontrakci. V určité fázi jsou nutná též tzv.diuretika, jejichž úkolem je odstraňovat z těla přebytečnou vodu, která může být příčinou edému plic ( laicky vody na plicích ). Pacientovi s onemocněním srdce dnes už také můžete objednat speciální dietní granule, na trhu jsou též doplňky s karnitinem, který svalovině prospívá, zlepšuje efektivitu její práce.

Majitel zvířete s onemocněním srdce by měl být informován o tom, že klinický stav jeho kamaráda se bude nevyhnutelně časem zhoršovat a na takové zhoršení je třeba reagovat rozšířením léčby, změnou dávek apod. Pravidelné kontroly jsou u pacientů s onemocněním srdce samozřejmostí a nutností. Ale nebojte se, díky lékům je přežitelnost pacientů ve většině případů dlouhá a kvalita jejich života je dobrá :-)

Autor článku: MVDr. Halbichová Vítová Martina
veterina-slezske.webnode.cz


Přírodní doplněk stravy pro psy a kočky pro zdravý oběhový systém.

CDVET KARDIO NA SRDCE U PSA 70 g

Přírodní doplněk stravy pro psy a kočky pro zdravý oběhový systém.

Skladem
2 ks

949,-

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.