Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

TEPLOTA PSA

 

Normální teplota lidského těla je 36,5 °C, z tohoto důvodu je tedy přirozené, že psi jsou na dotek výrazně teplejší, jelikož jejich normální tělesná teplota je od 37,5 až do 39 °C.

 

Někteří lidé a stejně tak zvířata udržují svoji základní teplotu mírně nad nebo pod průměrem, není tedy výjimkou pes s normální teplotou 39,2 °C, ani s 37,1°C.

Pokud máte podezření na průběh nemoci, či vás něco na vašem mazlíčkovi znepokojuje je vždy vhodné poradit se s veterinárním lékařem, popřípadě jej rovnou navštívit.

 

Bohužel neexistuje jednoduchý kontrolní seznam příznaků, které indikují vysoké (hypertermické) nebo nízké (hypotermické) tělesné teploty.

 

Zde jsem vypsala alespoň některé obecné příznaky, které je třeba hledat: letargie, apatie, snížená pohyblivost, třes, zrychlené dýchání a postavení uší do boku či dozadu. Rozhodně jako indikátor horečky neberte psí čumák ať už je suchý, nebo mokrý. Jediným spolehlivým způsobem, jak zjistit, zda má váš mazlíček abnormálně vysokou nebo nízkou tělesnou teplotu, je změřit mu teplotu teploměrem.

 

Jaký teploměr použít k měření teploty psa?

Existují dva oblíbené typy teploměrů: bezkontaktní nebo rektální.

V obou případech však digitální!

Zcela jistě se vyhněte teploměrům rtuťovým a skleněným.

 

Bezkontaktní teploměry se umísťují do ucha a rektální teploměry se zavádějí, jak název napovídá, do konečníku.

 

Bezkontaktní teploměry se vkládají tedy do zvukovodu a musí být blízko ušního bubínku, aby bylo možné získat co nejpřesnější údaje. Vzhledem k mnoha velikostem a tvarům ušních kanálků psů nejsou však tyto hodnoty přesné. Navíc musíme vzít v potaz přítomnost chlupů, ušního mazu, nečistot anebo možného probíhajícího zánětu, což výrazně ovlivní přesnost měření. I přes tento fakt při častém měření, můžete najít odchylku, která vám může dát odpověď na otázku, zda je něco v nepořádku.

 

Nejrelevantnějších hodnot dosáhneme odečtením rektální teploty:

Použijte teploměr s flexibilní ohebnou špičkou, abyste psovi neublížili.

Namažte hrot vazelínou, aby se usnadnilo jeho zavádění.

U malých psů zasuňte teploměr cca o 1 cm podél stěny rekta.

U větších psů zasuňte teploměr 2-3 cm do konečníku podél stěny rekta.

Pokud po vložení cítíte odpor, je možné, že jste teploměr zavedli do stolice.

Zkuste zavést teploměr znovu, a to podél stěny rekta.

Teploměr v rektu zapněte a vyčkejte na signál ukončující měření.

Před odečítáním teploty teploměr vyjměte a otřete jej hadříkem.

 

 

Co mám dělat, když je teplota mého mazlíčka vyšší nebo nižší než normálně?

Nejprve dvakrát zkontrolujte všechny abnormální (vysoké nebo nízké) hodnoty teploty. K falešně zvýšeným teplotám dochází, když jsou domácí zvířata příliš vzrušená, rozrušená nebo ve stresu. Psi a především kočky, kteří se brání změření teploty, mohou mít vysoké teploty, které se ve skutečnosti nekvalifikují jako „horečka“.

Nechte zvíře 10 minut odpočívat, uklidněte ho a zkuste to znovu. Pokud je teplota vašeho mazlíčka příliš nízká, teploměr mohl být vložen nesprávně. Abnormálně nízká teplota může nastat, když teploměr není zasunut dostatečně hluboko, anebo když je vložen do stolice v konečníku.

 

Pokud teplota vašeho mazlíčka je i při druhém měření vysoká nebo nízká, kontaktujte veterináře. Stejně tak s ním alespoň zkonzultujte stav, který vás vedl najít si článek o tom, proč chcete svému psovi teplotu měřit. Pokud je to jen zvědavost, máte pochvalu. Pokud vyhledávání zapříčinili obavy o zdraví vašeho mazlíčka, získáte pochvalu u veterináře včasným řešení situace.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.