Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.
TEPLOTA U PSA
NORMÁLNÍ TĚLESNÁ TEPLOTA U PSA
Fyziologická teplota u dospělého zdravého psa se pohybuje mezi 37,5 – 39 °C. Mnoho majitelů zvířat toto neví a v ordinaci se pak podiví, když jejich mazlíčkovi naměříme 38,5 °C a řekneme jim, že je to normální.
Menší plemena a štěňata mají obecně teplotu vyšší, větší plemena zase nižší.
CO TEPLOTU TĚLA OVLIVŇUJE?
Pokud se teplota nenachází ve výše zmiňovaném fyziologickém rozmezí, hovoříme buď o horečce (zvýšené tělesné teplotě) nebo hypotermii (podchlazení).
HOREČKA - ZVÝŠENÁ TĚLESNÁ TEPLOTA NAD FYZIOLOGICKOU
Horečka je obranný mechanismus těla, je takovou odpovědí na patologii v organismu, která může být různého původu:
- celotělové infekce (viry, bakterie, paraziti, plísně); záněty - kdekoliv v těle/po těle
- infikované rány, abscesy – řezné, tržné, kousné rány, zatržené drápy apod.
- očkování – může vyvolat v den očkování či následujících 24-48 hodin zvýšení teploty, odezní sama, většinou není potřeba řešit
- šokové stavy
- alergické/anafylaktické reakce
- přehřátí (časté v létě)
- fyzická námaha, zvýšená zátěž
- stres – z návštěvy veteriny, cestování, odloučení, může zvyšovat normální teplotu o 1-2°C
- hormony – hormonální výkyvy také ovlivňují teplotu, hlavně u samců, v období hárání fen, dále u samic 24 hodin před porodem klesá a následně zase stoupá
- okolní prostředí – vysoká teplota prostředí, počasí, uzavřené nevětrané prostory apod.
- horečka neznámého původu – pokud je příčina neznámá, většinou skrytý nebo nediagnostikovaný problém
Pokud má pes teplotu 39 °C, lze to přirovnat k našim lidským 37 °C. Mírně zvýšená tělesná teplota může být dána i stresem nebo letním počasím, jízdou ve vyhřátém autě nebo čekáním v nevětrané čekárně veterinární ordinace.
Jestliže se ovšem teplota pohybuje kolem 41/42 °C je to již kritické a vždy vyhledejte veterinárního lékaře.
PŘÍZNAKY HOREČKY
Mnozí se majitelé se také ptají, zda když má pes teplý a suchý čumák, má horečku? Toto tvrzení může a nemusí být pravdou.
Obecně zvíře s horečkou vyhledává chladnější místa, může mít třes – zimnici či začervenalé spojivky očí. Celkově je malátnější, unavenější a trpí nechutenstvím. Dochází k rychlejšímu a povrchovému dechu, kvůli ochlazení, případně obtížnému dýchání zapojujícím břišní svaly. Hlavně u krátkosrstých plemen majitel může pocítit teplejší tělní povrch znatelnější na ušních boltcích či nose nebo packách.
HYPOTERMIE - PODCHLAZENÍ
Tělesná teplota se snižuje při podchlazení, prochlazení, které může být opět ovlivněno vnějším prostředím, ale také pokud organismus z nějakého důvodu nezvládá termoregulaci:
- vyčerpání
- narkóza, pooperační stavy – narkóza snižuje termoregulaci, proto je nutné během operace, po ní a v průběhu prvních dní rekonvalescence zajistit teplo z vnější (vyhřívané podložky, lahve s vodou, teplá místnost bez průvanu,..)
- selhávání organismu – teplota těla se razantně snižuje před smrtí, kdy je organismus už natolik vyčerpaný, že nezvládá tuto základní fyziologickou funkci korigovat
- tělesná teplota se snižuje také např. u fen před porodem
- podchlazení, prochlazení – studená voda, zimní počasí, nemožnost úkrytu, apod.
PŘÍZNAKY PODCHLAZENÍ
Většinou se opět jedná o jakousi apatii, třes, v nejhorších případech až bezvědomí. Na první pohled a dotek je zvíře jakoby ztuhlejší, celkově studenější, hlavně na koncových částech těla (čumák,uši, packy).
JAK TEPLOTU U SVÉHO PSA TEDY ZJISTÍM?
Tělesná teplota se u zvířat měří v konečníku – nejlépe digitálním teploměrem přímo pro zvířata (má měkký ohebný gumový konec), ale lze použít i teploměr lidský. Určitě se toho nemusíte bát, tento proces není pro zvířata nijak bolestivý, pro ty citlivější je pouze nepříjemný. Konec teploměru se nalubrikuje - můžete použít parafínový či jiný olej nebo vazelínu a zavede se dle velikosti zvířete se zavede cca 1-2cm do hloubky konečníku. Nikdy nepoužívejte k měření teploměry skleněné! Mohlo by dojít k poranění zvířete.
Na trhu existují o bezkontaktní teploměry, ale ty nejsou přesné vzhledem k srsti a dalším okolnostem, které způsobují větší odchylky a nelze je tedy doporučit.
PRVNÍ POMOC DOMA – JAK MŮŽU TEPLOTU SNÍŽIT
Nikdy nepodávejte Vašemu psovi lidské léky na horečku (Ibalgin, Paralen apod.), ty jsou pro něj toxické a mohou způsobit selhání vnitřních orgánů a přinést tak více škody než užitku v těch nejhorších případech až smrt.
Pokud zvíře horečku má, je dobré zajistit klidový režim a dobře větranou místnost (pozor na průvan!), dostatek čerstvých tekutin, v případě přehřátí lze použít chladící podložky nebo ochlazování pacek studenější (nikdy ne ledovou!) vodou.
Vždy je dobré vyhledat či kontaktovat pro další postup veterinárního lékaře!
TERAPIE U LÉKAŘE
Léčba u veterináře se vždy odvíjí od zjištěné příčiny a celkové diagnózy. Samozřejmostí je klinické vyšetření, které může být rozšířené o vyšetření krve (biochemické, hematologické, CRP či další speciálnější testy), sonografické vyšetření či RTG snímky.
Léky podávané u zvířat na snížení horečky většinou patří do skupiny NSAID = nesteroidních antiflogistik (meloxicam, carprofen, ketoprofen) a jsou ve formě injekční, tabletové či sirupové. Lze použít i léky z jiných skupin. Všechny jsou ale na předpis a nejsou volně prodejné. Dávky je nutné vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem Vašeho psího mazlíčka.