Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

TEPLOTA U PSA

 

NORMÁLNÍ TĚLESNÁ TEPLOTA U PSA 

Fyziologická teplota u dospělého zdravého psa se pohybuje mezi 37,5 – 39 °C. Mnoho majitelů zvířat toto neví a v ordinaci se pak podiví, když jejich mazlíčkovi naměříme 38,5 °C a řekneme jim, že je to normální.

 

Menší plemena a štěňata mají obecně teplotu vyšší, větší plemena zase nižší. 

 

CO TEPLOTU TĚLA OVLIVŇUJE?

Pokud se teplota nenachází ve výše zmiňovaném fyziologickém rozmezí, hovoříme buď o horečce (zvýšené tělesné teplotě) nebo hypotermii (podchlazení). 

 

HOREČKA - ZVÝŠENÁ TĚLESNÁ TEPLOTA NAD FYZIOLOGICKOU 

Horečka je obranný mechanismus těla, je takovou odpovědí na patologii v organismu, která může být různého původu:

 

  • celotělové infekce (viry, bakterie, paraziti, plísně); záněty - kdekoliv v těle/po těle 
  • infikované rány, abscesy – řezné, tržné, kousné rány, zatržené drápy apod. 
  • očkování – může vyvolat v den očkování či následujících 24-48 hodin zvýšení teploty, odezní sama, většinou není potřeba řešit
 • šokové stavy
 • alergické/anafylaktické reakce
  • přehřátí (časté v létě) 
 • fyzická námaha, zvýšená zátěž
 • stres – z návštěvy veteriny, cestování, odloučení, může zvyšovat normální teplotu o 1-2°C
 • hormony – hormonální výkyvy také ovlivňují teplotu, hlavně u samců, v období hárání fen, dále u samic 24 hodin před porodem klesá a následně zase stoupá
 • okolní prostředí – vysoká teplota prostředí, počasí, uzavřené nevětrané prostory apod. 
 • horečka neznámého původu – pokud je příčina neznámá, většinou skrytý nebo nediagnostikovaný problém

 

Pokud má pes teplotu 39 °C, lze to přirovnat k našim lidským 37 °C. Mírně zvýšená tělesná teplota může být dána i stresem nebo letním počasím, jízdou ve vyhřátém autě nebo čekáním v nevětrané čekárně veterinární ordinace.

 

Jestliže se ovšem teplota pohybuje kolem 41/42 °C je to již kritické a vždy vyhledejte veterinárního lékaře. 

 

PŘÍZNAKY HOREČKY

Mnozí se majitelé se také ptají, zda když má pes teplý a suchý čumák, má horečku? Toto tvrzení může a nemusí být pravdou. 

 

Obecně zvíře s horečkou vyhledává chladnější místa, může mít třes – zimnici či začervenalé spojivky očí. Celkově je malátnější, unavenější a trpí nechutenstvím. Dochází k rychlejšímu a povrchovému dechu, kvůli ochlazení, případně obtížnému dýchání zapojujícím břišní svaly. Hlavně u krátkosrstých plemen majitel může pocítit teplejší tělní povrch znatelnější na ušních boltcích či nose nebo packách.

  

HYPOTERMIE - PODCHLAZENÍ

Tělesná teplota se snižuje při podchlazení, prochlazení, které může být opět ovlivněno vnějším prostředím, ale také pokud organismus z nějakého důvodu nezvládá termoregulaci:

 

 • vyčerpání
 • narkóza, pooperační stavy – narkóza snižuje termoregulaci, proto je nutné během operace, po ní a v průběhu prvních dní rekonvalescence zajistit teplo z vnější (vyhřívané podložky, lahve s vodou, teplá místnost bez průvanu,..) 
 • selhávání organismu – teplota těla se razantně snižuje před smrtí, kdy je organismus už natolik vyčerpaný, že nezvládá tuto základní fyziologickou funkci korigovat
 • tělesná teplota se snižuje také např. u fen před porodem
 • podchlazení, prochlazení – studená voda, zimní počasí, nemožnost úkrytu, apod.

 

PŘÍZNAKY PODCHLAZENÍ 

Většinou se opět jedná o jakousi apatii, třes, v nejhorších případech až bezvědomí. Na první pohled a dotek je zvíře jakoby ztuhlejší, celkově studenější, hlavně na koncových částech těla (čumák,uši, packy). 

 

JAK TEPLOTU U SVÉHO PSA TEDY ZJISTÍM?

Tělesná teplota se u zvířat měří v konečníku – nejlépe digitálním teploměrem přímo pro zvířata (má měkký ohebný gumový konec), ale lze použít i teploměr lidský. Určitě se toho nemusíte bát, tento proces není pro zvířata nijak bolestivý, pro ty citlivější je pouze nepříjemný. Konec teploměru se nalubrikuje - můžete použít parafínový či jiný olej nebo vazelínu a zavede se dle velikosti zvířete se zavede cca 1-2cm do hloubky konečníku. Nikdy nepoužívejte k měření teploměry skleněné! Mohlo by dojít k poranění zvířete. 

 

Na trhu existují o bezkontaktní teploměry, ale ty nejsou přesné vzhledem k srsti a dalším okolnostem, které způsobují větší odchylky a nelze je tedy doporučit.

 

PRVNÍ POMOC DOMA – JAK MŮŽU TEPLOTU SNÍŽIT 

 

Nikdy nepodávejte Vašemu psovi lidské léky na horečku (Ibalgin, Paralen apod.), ty jsou pro něj toxické a mohou způsobit selhání vnitřních orgánů a přinést tak více škody než užitku v těch nejhorších případech až smrt. 

 

Pokud zvíře horečku má, je dobré zajistit klidový režim a dobře větranou místnost (pozor na průvan!), dostatek čerstvých tekutin, v případě přehřátí lze použít chladící podložky nebo ochlazování pacek studenější (nikdy ne ledovou!) vodou.

 

Vždy je dobré vyhledat či kontaktovat pro další postup veterinárního lékaře!

 

TERAPIE U LÉKAŘE

Léčba u veterináře se vždy odvíjí od zjištěné příčiny a celkové diagnózy. Samozřejmostí je klinické vyšetření, které může být rozšířené o vyšetření krve (biochemické, hematologické, CRP či další speciálnější testy), sonografické vyšetření či RTG snímky. 

 

Léky podávané u zvířat na snížení horečky většinou patří do skupiny NSAID = nesteroidních antiflogistik (meloxicam, carprofen, ketoprofen) a jsou ve formě injekční, tabletové či sirupové. Lze použít i léky z jiných skupin. Všechny jsou ale na předpis a nejsou volně prodejné. Dávky je nutné vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem Vašeho psího mazlíčka. 

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.